Köy okulu 'geri dönüşüm' projesiyle Amerika yolunda

Köy okulu 'geri dönüşüm' projesiyle Amerika yolunda


Ordu'da bulunan bir okulun öğrencileri, besin atıklarının hayvan yemi olarak kullanımına yönelik geliştirdiği proje ile dünya çapındaki turnuvaya katılmaya hak kazandı.

Ordu'da bir okulda öğrenim gören öğrenciler, "Çöpü vaktinde besine dönüştür"projesiyle Amerika'da düzenlenecek turnuvaya katılacak.

Altınordu ilçesinde bulunan ve 5 köyün çocuklarının okuduğu Kökenli Ortaokulu, dünyada 80 ülkede yapılan First Lego League etkinliğine katıldı. Proje Koordinatörü Öner Eyüpoğlu eşliğindeki 8 öğrenci, hayvanların besin atıkları yoluyla doyurulması ve dönüşümün sağlanması amacıyla proje geliştirdi.

Öğrenciler, proje kapsamında, küçük ve büyükbaş hayvan besleyen vatandaşlar için ahşap bir sandık oluşturdu.

Sandık, evlerde çöpe atılma durumuna gelmiş veya tüketilmeyen besin atıklarının konulduğu ve hayvanlar için ücretsiz yem toplama alanı haline geliyor.

Vatandaşlar, hava sıcaklığından bozulmaması için atıklarını saat 17.00 ile 20.00 arasında sandığa koyabiliyor. Bu durum için geliştirilen sensör sistemiyle de hayvan sahipleri, sandığın boş ya da doluluk oranını görebiliyor.

Proje sayesinde hayvanların besin atıklarıyla beslenmesi, dönüşümün sağlanması, ekonomik tasarruf, israf, komşuluk ve yardımlaşma, çöplerle çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor.

İzmir ve İstanbul'daki turnuvalarda derece elde eden okul, Amerika'nın Missouri Eyaletinde 27-30 Nisan tarihlerinde 40 ülkenin katılımıyla yapılan "World Festival Turnuvası"nda Türkiye'yi temsil edecek.

"Çöpü besine dönüştürmeyi amaçladık"

Köy okulu olarak çöplerin nasıl değerlendirilebileceğini düşünerek proje üzerine çalıştıklarını anlatan Eyüpoğlu, "Evdeki besin artıklarıyla hayvanları besleyebileceğimiz yönde bir fikir geliştirdik. Bunun üzerine de bir araştırma yaptık. Araştırmada, besini nasıl temin edebileceğimizi ve nasıl bir araya getirebileceğimizi inceledik. Daha sonra böyle bir proje yapmaya karar verdik. Ardından bir sandık yaptık ve insanlar, hayvanların yiyebileceği besin artıklarını günün belli saatlerinde bu sandığa bırakabilecekler." diye konuştu.

"Hayvanları olan kişiler için ekonomik tasarruf yapmaları sağlandı"

Proje sürecinde bir ailenin, sandık sistemini kullandığını aktaran Eyüpoğlu, "Bu süre içerisinde o aile hayvanını beslemek için dışarıdan kepek ve saman gibi diğer besinleri almadı. Dolayısıyla bu sistem o ailenin bütçesine katkı sağlamış oldu. Aynı zamanda da çöpe giden besin atıkları hayvanların beslenilmesi için kullanıldı. Projeyle yan bölümüne koyduğumuz tepsilerle sokak hayvanları da katı atıklarla beslenmiş oldu. Proje sayesinde hayvanları olan kişiler için ekonomik tasarruf yapmaları sağlandı." ifadesini kullandı.

"Amerika'ya gideceğimiz için de çok mutluyum"

7. sınıf öğrencisi Muhammet Karahan da projenin kendi hayatını değiştirdiğini anlatarak, "Bu proje bana çok güzel şeyler kattı. Bilmediğimiz şehirlere gittik. Uçaktan korkuyordum ama ilk defa uçağa bindim. İzmir ve İstanbul'u gezme şansımız oldu. Amerika'ya gideceğimiz için de çok mutluyum. Hiç Türkiye dışına çıkmamıştık. Bizi bu gruba dahil ettiği için öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Öğrencilerden Muhammet Hakan Demirli de proje sayesinde birçok yeniliklerle karşılaştıklarını ve öğrenme adına kendilerini geliştirme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu