Türkiye’nin engel çıkardığı iddiaları temelsizdir

Türkiye’nin engel çıkardığı iddiaları temelsizdir


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Ege Denizi’ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye’nin engel çıkardığı yönündeki iddiaların temelsiz ve haksız olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Ülkemiz, Ege ile ilgili birbiriyle bağlantılı çok sayıdaki sorunun kapsamlı ve kalıcı biçimde çözümü için samimiyetle çaba sarfetmekte ve irade ortaya koymaktadır. Beklentimiz bu çerçevede yürütülmekte olan istikşafi görüşmelerin bir an önce tamamlanması ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasıdır." dedi.

Sözcü Bilgiç, Ege Denizi’ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye’nin engel çıkardığı yönündeki iddialar hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta, mülteci ve göçmen krizinin bölgede yarattığı insani trajediye son verilmesi için Türkiye’nin uluslararası toplumun hiçbir üyesi tarafından üstlenilmeyen bir yük aldığının herkesin malumu olduğunu vurguladı.

"Ege Denizi’ndeki kaçak göç hareketlerinin son dönemde gösterdiği büyük düşüşün de evvelemirde 18 Mart 2016 tarihli Türkiye-AB Anlaşması'nın 4 Nisan’da uygulanmaya başlamasıyla ve Türkiye’nin Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma unsurlarının çabaları sayesinde mümkün olabildiğinin" altını çizen Bilgiç, Türkiye’nin inisiyatifiyle başlatılan Ege Denizi’ndeki NATO faaliyetinin de bu gelişmeye katkıda bulunduğunu kaydetti. Bilgiç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Birleşmiş Milletler verileri de bu durumu teyid etmektedir. Tabiatıyla tarafların birbirlerini itham eden menfi bir yaklaşım sergilemeleri yerine, aralarındaki işbirliği ve koordinasyonu artırmaya yönelik bir davranış içinde olmaları yürütülen çabaların başarılı olmasını sağlayacaktır.

Hal böyleyken, Ege Denizi’ndeki NATO faaliyetinin icrasında Türkiye’nin engel çıkardığı yönündeki iddialar temelsiz ve haksızdır. Ege hava sahasındaki ihlal iddiaları ise gayet iyi bilindiği gibi Ege Denizi’yle ilintili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemiz, Ege ile ilgili birbiriyle bağlantılı çok sayıdaki sorunun kapsamlı ve kalıcı biçimde çözümü için samimiyetle çaba sarfetmekte ve irade ortaya koymaktadır. Beklentimiz bu çerçevede yürütülmekte olan istikşafi görüşmelerin bir an önce tamamlanması ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasıdır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu