Medine'nin, Kudüs'ün kardeşi aziz Konya ile gurur duyuyoruz

Medine'nin, Kudüs'ün kardeşi aziz Konya ile gurur duyuyoruz


Başbakan Davutoğlu, "Konya burada, Konyalılar burada' deyip Konya'ya geliriz biz. Aşkımız, sevincimiz sizinle. Biz Medine'nin, Kudüs'ün kardeşi aziz Konya ile gurur duyuyoruz." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükeşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam Dünyası Kültür Başkenti Konya Tanıtım Toplantısı ve Kutlu Doğum Haftasına özel "Bütün Diller Onu Söyler" programına katıldı.

Katılımcıları, "Hazreti Mevlana'nın hemşehrileri aziz Konyalılar. Sizinle vuslat ne güzel, sizinle tekrar buluşmak ne güzel aziz Konya" diye selamlayan Davutoğlu, nereye gitse Konyalıların gönlünde olduğunu söyledi.

Bedensel ve ruhi var oluşu, yüreği, zihni, gönlü ve her şeyi ile her zaman Konya'da olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ne zaman ruhum daralsa sığınacak bir makam, mekan, bir aziz insan topluluğu arasam 'Konya burada, Konyalılar burada' deyip Konya'ya geliriz biz. Aşkımız, sevincimiz sizinle. Gönlümüz, davamız, muhabbetimiz sizinle. Biz Medine'nin, Kudüs'ün kardeşi aziz Konya ile gurur duyuyoruz. Hayatta iftihar edeceğim en önemli konu ise Allah beni Konya'da yaratmış, Konyalılara hemşehri kılmış. Allah beni Hazreti Mevlana'ya hemşehri kılmış." dedi.

İslam dünyasının turizm başkenti olması nedeniyle Konya'da bulunduklarını anımsatan Davutoğlu, İslam dünyasının her köşesinden gelenler ile olmaktan gurur duyduğunu aktardı.

Dostları Yusuf İslam ve Dr. Ömer Faruk Abdullah'ı Konya'da misafir etmekten duyduğu onuru da dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Konya ülkenin de merkezidir. Gönül coğrafyamızın, İslam dünyasının aşk ve muhabbet merkezidir. Aşkı, muhabbeti tatmak isteyen Konya'ya gelsin. Muhabbeti tatmak isteyen, muhabbetli gözlere bakmak isteyen Konyalıların nur yüzüne baksın. Ben başkentler başkenti Konya ile gurur duyuyorum. Manevi başkentimiz Konya ile gurur duyuyorum. Konya bir kez başkent oldu mu hep başkenttir. Konyamız İslam diyarı olan bu diyara başkentlik yaptığı için bu diyarın bekçisi, bu diyarlardaki imanın, aşkın muhabbetin bekçisi olacaktır.

Konya her insana kimliğini sormadan bizatihi insan olduğu için yaratıcısına nisbetle kollarını açan şehirdir. Konya on binlerce Suriyeliye bağrını açan bir şehirdir. Birisinin eğer başı dardaysa sığınacak bir ana kucağı arıyorsa ona kucak açan şehirdir Konya. Yeryüzüne muhabbet nazarıyla bakan Konya, kimseyi dışlamamak ve ötekileştirmemenin adıdır. Konya bir ayağını hakikat çizgisinde sabit tutarak pergel gibi 72 milleti bütün yeryüzünü dolaşmaktır."

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Şanlıurfa’ya zırhlı araç sevkiyatı!
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu