Toplumu birleştirin

Toplumu birleştirin


Büyük dönüşümler getiren Kültür Eylem Planı'nı açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sanatçılara çağrıda bulunarak, “Sizlerden en büyük beklentim toplumda kutuplaştırma eğilimi ortaya çıktığı anda birleştirici dili, muhabbet dilini yaygınlaştırmanız” dedi


Başbakan Davutoğlu, Ankara Palas'ta Kültürel Kalkınma Eylem Planı'nı açıklayan Başbakan Davutoğlu, sanatçılara seslendi. Sanatı, toplumsal gerginlikleri artıran değil aksine toplumsal uyumu sağlayan ve karşılıklı empati yapmayı temin edecek önemli bir araç, aynı zamanda önemli bir amaç olarak da görmek gerektiğini söyleyen Davutoğlu şunları söyledi:

SANATÇI TOPLUMU BİRBİRİNE BAĞLAMALI

Toplumların büyük bunalımlar yaşadığı en zor zamanlarında, bunalımları aşmayı sağlayan temel saik, siyasi düzen kadar o toplumun entelektüel, felsefi, sanat faaliyetleri anlamında önünü açan öncülerdir. Siyasi krizin olduğu bir dönemde insanlar Hazreti Mevlana'nın beyitlerinde, Hazreti Mevlana'nın dilinde, üslubunda, muhabbetinde, aşkında huzur buldular, ümit buldular, geleceğe baktılar. Sizden de en büyük beklentimiz ola ki siyaset alanında bir gerilim olmuşsa ola ki siyasi alanda birileri bir kriz çıkarma çabası içindeyse sanatçılarımızın toplumun ümidini, aşkını, şevkini, muhabbetini, birbirine olan bağlılığını teşvik edecek ürünler ortaya koymalarıdır.

KUTUPLAŞMAYA KARŞI MUHABBET DİLİ

Aksi takdirde sanat eğer kutuplaştırıcı bir araç olarak görülmeye başlanırsa ideolojilerin, salt ideolojilerin yansıtıldığı bir araç olarak görülmeye başlanırsa sanat, karşılıklı kutuplaşmalar içinde özünü kaybeder. Son yıllarda yaşanan bazı gelişmelerde buna ilişkin izler görüldü ve bu durum herkesi hüzünlendirdi. Sizlerden en büyük ricam, beklentim, toplumun krize yöneldiği zannedilen anlarda sizin ümit ışığı olmanız. Toplumda kutuplaştırma eğilimi ortaya çıktığı anda sizin birleştirici dili, muhabbet dilini yaygınlaştırmanız. Toplumda eğer bir estetik zayıflaması olduğunda sizin estetik boyutuyla topluma güzeli anlatmanız, güzeli tanımlamanız ve sadece güzeli arayış içinde hep beraber ortak tarihi serüveni paylaşmamız.

Sizi üzen bizi de üzer

Toplantıda söz alan sanatçı Orhan Gencebay, “Şu anda sanatçılarımızın çok büyük çoğunluğu yaşama zorluğu çekmektedir. Hatta bazıları sefil haldedir. Allah rahmet eylesin Attila Özdemiroğlu gururundan dolayı bazı şeyleri söylemiyordu. Çok zorluklar içindeydi ve dün onu kaybettik” dedi. Başbakan Davutoğlu, Gencebay'ın sözlerinin ardından, “Rahmetli Attila Özdemiroğlu ile zikrettiğiniz husus genel bir mesele olduğu için muhakkak çözmeye çalışacağız. Sanatçılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri ele alacağız” diye konuştu. Başbakan, “Yasa teklifini sizin kanaatlerinizi almak için gönderdik. Orada sizi üzen bizi de üzer. Neyse beklentilerinizi karşılamayan hususları Kültür Bakanımız'a da ifade edin. Hukuk dili bazen edebiyat ve sanat dili gibi kulağa hoş gelmiyor. Keşke yasaları da şiir gibi yazabilseydik” dedi.

81 ilde de tiyatro olacak

81 ilde tiyatro ve sahne sanatları ile ilgili projelere destek verilecek. Tiyatro sahnesi olmayan illere en az bir tiyatro sahnesi yapılacak. Anadolu medeniyet izlerinin gün yüzüne çıkarılması için “Restorasyon Teknikleri Araştırma ve Uygulama Merkezi” kurulacak. Milli tarihimizin yapı taşlarını ihya etmek için 'Aziz Mekanlar Projesi hayata geçirilecek. Tabya, kale ve anıtsal eserler gibi özel mekanlar tespit edilerek ihya edilecek. Gençlerin kısa film, dergi, kitap gibi sanatsal faaliyetleriyle, sportif faaliyetlerine proje bazlı karşılıksız destek verilecek. 50 milyon bütçeli “Genç Ders Projesi” hayata geçirilecek.

32 maddelik reform paketi

Kent tarihi korunacak

Bursa İznik, İstanbul tarihi yarımada, Diyarbakır, Suriçi, Amasya, Mardin ve Edirne gibi kadim şehirlerin tarihi bölgeleri bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak, eski kent dokusunu korunacak. Her şehrin kültür planı çıkarılarak, Kültür Şehirleri programı başlatılacak. Rami Kışlası restore edilerek 10 milyon kitap kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak. 30 büyük şehre bir milyon kitabın bulunduğu kütüphaneler oluşturulacak.

Telif hakkına yeni düzen

Telif Hakları Kanunu mayısta TBMM'ye sunulacak. Bin 200 genç, 6 aylık süreyle geçici istihdam edilecek. 730'u ören yerlerinde, 470'i de havaalanlarında turizm faaliyetlerine destek olacak Kültür Bakanlığı'nda istihdam edilmek üzere 600 kişilik yeni kadro açılacak. Sanatçılara geriye dönük prim borçlanması hakkıyla emeklilik imkanı sağlanacak. Sinemanın yanı sıra, edebiyat, kültür, tiyatro ve güzel sanatlar alanına da 65 yaş sıkıntısı aşılacak.

Dijital arşiv oluşturulacak

Kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması için dijital kültür arşivi oluşturulacak. Bunun yanısıra müze ve kütüphane girişlerine kolaylık sağlayacak düzenlemeler yapılacak. Kültür Park Projesi de hayata geçirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan mutabakatın ardından bazı dersler müzelerde verilecek. E-Kütüphane Projesi ile telif hakkı taşımayan Türk ve yabancı klasik eserleri seslendirilerek yayınlanacak.

Ankara'ya dev kültür merkezi

Ankara'da uluslararası simge olacak büyüklükte ve içerikte Anadolu Kültür Merkezi inşa edilecek. İstanbul'da da uluslararası simge olacak İstanbul Kültür Merkezi inşa edilecek. Müzeciliğin teşviki için düzenleme yapılacak. 2016'da 18 yeni müze açılacak. Her şehre o şehrin kültürel mimari özellikleriyle, şehrin ana sembollerinden biri olacak büyüklükte ve şehrin ana kültür damarlarından biri olacak fonksiyonellikte kütüphane inşa edilecek.

 

 

Yeni Şafak

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu