Gençlere mobil yazılım geliştirme eğitimi

Gençlere mobil yazılım geliştirme eğitimi


Gazi Üniversitesi, GÖNDER ve Dr. Binnaz Ege-Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi işbirliğiyle, lisedeki gençlerin mobil uygulamalar geliştiren ve projeler hazırlayan bireyler olması için başlatılan eğitim projesi tamamlandı.

Gazi Üniversitesi, Geleceği Önemseyenler Derneği (GÖNDER) ve Dr. Binnaz Ege-Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi işbirliğiyle, lisedeki gençlerin mobil uygulamalar geliştiren ve projeler hazırlayan bireyler olması için başlatılan eğitim projesi tamamlandı.

GÖNDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Belen, eğitim projesinin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, sanal alemin tüm hayatı etkilediğini belirterek, dünyanın en büyük ilk 10 şirketinin bilişim alanında olduğunu söyledi.

"Türkiye bilişim teknolojilerinde üretici değil, kullanıcı taraf"

Facebook, Twitter, Google gibi firmaların dünyayı değiştirme gücünün inkar edilemeyeceğine değinen Belen, Türkiye'nin bilişim teknolojilerinde üretici değil, kullanıcı tarafta olduğunu ifade etti.

Bakanlıkların teknoloji alanındaki çalışmalarını hatırlatan Belen, "Devlet ve okullarımız bu konuya büyük önem veriyor. Birçok bakanlığımızın üyesi olduğu Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunda geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir toplantı yapıldı. Orada Başbakanımız 2002 yılı itibarıyla Türkiye'de araştırmalara ayrılan miktarın yaklaşık 3,9 milyar lira olduğunu, bu miktarın 18 milyar liraya çıktığını söyledi." diye konuştu.

Gerçekleştirdikleri projenin küçük çaplı olduğunu vurgulayan Belen, hedeflerinin daha kapsamlı, uzun vadeli ve dünya çapında ses getirecek projeler olduğunu aktardı.

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeref Sarıoğlu da böyle projelerle geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek istediklerini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu