Çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldık

Çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldık


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, "Türkiye, yürütülen çalışmalar neticesinde çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldı." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Büyükşehir Belediyesi 21. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri ve Bakanlık personelinin çocuklarının olduğu grubu Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda kabul etti.

Kabulde, 21. Dönem Çocuk Meclisi Başkanı Ayşe Dila Karakaya ve gruptaki çocuklar Bakan Soylu'ya çalışma hayatıyla ilgili çeşitli sorular yöneltti.

Bir çocuğun Türkiye'de çocuk işçiliğin engellenmesine yönelik hangi çalışmaların yürütüldüğünü sorması üzerine Soylu, şunları söyledi:

"Bakanlığımızın en önemli işlevlerinden bir tanesi çocuk işçiliğini engellemektir. Çocuk işçiliği doğru değildir. Bunun önlenmesi için Avrupa Birliği ve uluslararası nitelikteki şirketlerle yürüttüğümüz projeler ve işbirlikleri söz konusu. Türkiye, yürütülen çalışmalar neticesinde çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldı. Ama maalesef bazı Avrupa ülkeleri ve bazı yabancı şirketler bu konuda Türkiye'yi haksız şekilde eleştiriyor. Biz bu eleştirileri kabul etmiyoruz. Çünkü yapılan ölçümlemeler objektiflikten uzak. Ülke olarak, çocuk işçiliğinin önlenmesi yönünde çok önemli kısıtlayıcı, cezalandırıcı ve caydırıcı önlemler aldık. Şimdiye kadar bir taraftan bilgilendirme, bir taraftan yasalar çerçevesinde çocuk işçiliği konusunda ciddi adımlar attık, bugünden sonra da atacağız."

"Almadan vermek Allah'a mahsustur"

Kabule katılan bir çocuğun, "Sosyal güvenlik primini ödeyemeyenlerin sağlık hizmetlerinden yararlandırılması yönünde bir çalışma var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Soylu, "Türkiye'de acile giden hiç kimseyi devlet geri çevirmiyor. Ama şu da çok doğaldır ki sizin nasıl okula zamanında gitmeniz gerekiyorsa, nasıl böyle bir kural varsa, burada da bir kural var. Buradaki sistemin devam etmesi geriyor. Eğer biz sosyal güvenlik sisteminde gelir ve gider dengesini tutturamazsak gelecek nesillere büyük bir borç bırakırız. Evet, prim yatırılmasında bazen aksaklıklar olabilir ama devletimiz buna belli bir anlayış gösteriyor ama bu alışkanlık haline dönerse biz hizmetlerimizi yerine getiremeyiz. Almadan vermek Allah'a mahsustur." ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu