Türkiye kalkınma yardımlarını 3,9 milyar dolara ulaştırdı

Türkiye kalkınma yardımlarını 3,9 milyar dolara ulaştırdı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarının 2015 yılı itibarıyla 3.9 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma için Gündem 2030" başlıklı Yüksek Düzeyli Tematik Toplantı'da yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin iddialı bir çerçeve sunduğunu belirterek, 2016 yılının uygulama yılı olduğunu kaydetti.

Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin zamanında uygulanabilmesi için hükümetlerin güçlü bir şekilde sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Sarı, "Ortaklıkların ve kaynakların harekete geçirilmesi anahtar öneme sahiptir. Ancak, mevcut finansman ve yatırım eğilimleri hedeflerin finansmanını sağlayabilmekten çok uzaktır." dedi.

"Türkiye, resmi kalkınma yardımlarını 2015 yılı itibarıyla 3,9 milyar dolara ulaştırmıştır." diye konuşan Bakan Sarı, özel sektörün kalkınmada oynayabileceği role de değindi. Sarı, Türkiye'nin, İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi'ne verdiği destekle bu alanda aktif bir rol oynadığını belirtti.

Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı süresinde kalkınmayı merkeze aldığını ifade eden Sarı, "Geçen yıl Türkiye G20 Dönem Başkanlığı sırasında kalkınmayı G20 gündeminin merkezine yerleştirmiştir ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini tüm ülkelerin takip ettiği bir evrensel çerçeve olarak teşvik etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu