Tanık sandalyesinde tanıdık bir isim, Mesut Yılmaz

Tanık sandalyesinde tanıdık bir isim, Mesut Yılmaz


28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davanın 83'üncü duruşması sona erdi. Duruşmada, yarın eski Başbakan Yılmaz ile eski TBMM Başkanı Toptan'ın tanık olarak dinlenmeleri bekleniyor.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davanın 83'üncü duruşması sona erdi. Duruşmada, yarın eski Başbakan Mesut Yılmaz ile 28 Şubat döneminde DYP'den istifa eden eski TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın tanık olarak dinlenmeleri bekleniyor.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın öğleden sonraki bölümünde, önce eski DYP Milletvekili Mehmet Korkmaz'ın tanık olarak beyanı alındı.

Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar'ın, 28 Şubat döneminde partisinden istifası için baskı veya tehdit görüp görmediğini sorduğu Korkmaz, "18 Şubat 1997'de parti içi sürtüşmeden dolayı istifa ettim. Herhangi bir kurum ya da kuruluştan baskı, cebir şiddet görmedim. İstifa kişisel kararımdı." dedi.

Korkmaz'ın beyanının ardından, dava delilleri arasında bulunan 5 numaralı CD ile ilgili bilirkişi heyeti raporu değerlendirildi.

Müdahil avukatlarından Muhammet Emin Aslan, bilirkişilerin, "genel bütünlüğünün şüpheli, içindeki iki dokümanın bütünlüklerinin bozulmuş olduğu, adli bilişim açısından güvenilir olmadığından delil niteliğinin bulunmadığı" yönünde verdikleri raporu kabul etmediklerini belirtti.

Çevik Bir'in de arasında bulunduğu bazı sanıkların avukatı Ümit Kara, kişisel bilgisayarı ve projeksiyon eşliğinde yaptığı sunumda, çeşitli programları kullanarak, mahkemenin geçen yıla ait bir celsesinin tutanağının oluşturulma tarihini değiştirdi.

Kara, CD 5'in Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki arama ve el koyma hükümlerine göre elde edilmediğini ileri sürerek, "Bize göre delil değeri taşımıyor. CD'nin manipülasyon ürünü olduğu açık. Dosyadan çıkarılmasını istiyoruz." diye konuştu.

"Yaşadıklarımı anlatmak istiyorum"

Müdahil avukatlarından Necip Kibar da söz aldı. Kibar, şöyle konuştu:

"Benim müvekkillerimin hiçbiri türbanlı değildir, tesettürün bir türü olan başörtülüdür. 28 Şubat süreci yaşanmış, üzerimizden balyoz geçmiştir. O dönemde kızım Zeytinburnu İmam Hatip'i terk etti. 9 yıl benim yanımda çalıştı. Şu anda liseyi dışarıdan bitiriyor. İnşallah üniversiteyi de bitirecek. Hiç kimse bize hukuk dersi vermesin."

Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar, "Yarın sabah Köksal Toptan'ı, öğleden sonra Mesut Yılmaz'ı dinleyeceğiz." diyerek, duruşmayı erteledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
İspanya'dan Katalonya kararı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu