Sisi'ye destek kampanyası hükümete takıldı

Sisi'ye destek kampanyası hükümete takıldı


Mısır'da Savunma Bakanı Sisi'nin cumhurbaşkanlığına getirilmesi için başlatılan imza kampanyası, geçici hükümetin başarısızlığı gerekçe gösterilerek askıya alındı.

Mısır'da askeri darbenin mimarı Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin seçim olmaksızın cumhurbaşkanlığına getirilmesi için imza kampanyası, "hükümetin başarısızlığı" gerekçe gösterilerek durduruldu.

Geçen ay "Seni seçiyoruz" adı altında başlatılan imza kampanyasının organizatörleri, darbenin ardından oluşturulan geçici hükümetin yetersizliği nedeniyle faaliyetlerin şimdilik askıya alındığını duyurdu.  Kampanyanın yetkilileri tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada,

"Devrimci halkın haklarını yeniden elde etmesine yönelik somut adımlar atılmadığı için kampanyanın faaliyetlerine ara verildi" denildi. "Adalet yeniden tesis edilmeden ve geçmişteki suçların sorumluları cezalandırılmadan hiçbir ilerleme sağlanamayacaktır" ifadeleri kullanılan açıklamada, kampanyaya devam edilmesi için bazı taleplerin karşılanması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada bu talepler, "Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey (YAK) döneminde meydana gelen 'trajik olaylarla' ilgili olarak YAK üyelerinin hesap vermesi, mevcut hükümetin istifası, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in yargılanması ve darbe sonrası süreci içeren ve 'yol haritası' olarak adlandırılan siyasi programın gözden geçirilmesi" şeklinde sıralandı. Savunma Bakanı Sisi'nin, Mübarek rejimine son veren 25 Ocak devriminden bugüne kadar yaşanan üzücü olayların iç yüzüyle ilgili bir beyanatta bulunmasının da istendiği açıklamada, "Bu talepler karşılanmazsa 19 Kasım'da mevcut hükümete karşı gösteriler için çağrıda bulunacağız" uyarısı yer aldı.  

Geçen ay darbeyi destekleyen aktivistlerin girişimiyle başlatılan kampanyada, Sisi'nin seçimsiz cumhurbaşkanı olması için 20 milyon imza toplanması hedefleniyordu.  Darbenin ardından Sisi'yi cumhurbaşkanlığına taşımak amacıyla, sosyal paylaşım siteleri başta olmak birçok kampanya başlatılmıştı. Bunlar arasında yer alan "İyiliğini tamamla" kampanyası çerçevesinde şu ana kadar 16 milyon imza toplandığı öne sürülmüştü.  Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Ali daha önce, Sisi'nin adaylık niyeti olmadığını ve ordunun da seçimde belirli bir adayı desteklemeyeceğini belirtmişti. Buna karşın Sisi, geçen haftalarda El-Yevm el-Mısri gazetesine verdiği mülakatta, adaylık ihtimalini dışlamamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu