Krizdeki İspanyollar 'helal sektörüne' yatırım yapıyor

Krizdeki İspanyollar 'helal sektörüne' yatırım yapıyor


İspanya'nın güneyindeki Cordoba kenti, Avrupa'daki 44 milyon Müslümana hizmet veren ve yılda 20 milyar avroluk pazara sahip olan helal gıda sektöründe önemli bir paya sahip olmak için yatırım yapıyor.

İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinin Cordoba kenti, yeni bir pazar olarak "helal sektörüne" yöneldi.

2008 yılında ülkede başlayan ekonomik krizin etkisiyle yeni pazar arayışlarına giren İspanya, Avrupa'daki 44 milyon Müslümana hizmet veren ve yılda 12 ila 20 milyar avro arasında değişen bir pazara sahip olan helal gıda sektöründe Cordoba'yı önemli bir konuma getirmek istiyor.

2020 yılına kadar kent dışında bir sanayi sitesi kurma kararı alan Cordoba Belediyesi, burada sadece helal sektöründe çalışan bin kadar firmanın yerleştirilmesini ve 6 bin kişiye istihdam sağlanmasını hedefliyor. Bu amaçla Cordoba Belediyesi ve Helal Enstitisü tarafından "İspanya: Rakamlarla Helal" adlı bir konferans organize edildi.

Konferasta yapılan sunumlarda, İspanya'da helal sertifikası ile çalışan sadece 300 kadar firma olduğu ve bunların yüzde 95'inin gıda ürünleri üretimi yaptığı bilgisi verildi. Sunumlarda, buna rağmen İspanya'nın helal gıda ürünlerinde dünyadaki ihracat sıralamasında 8. konumda olduğu, bu sektörde var olan İspanyol şirketlerinin 600'den fazla ürünün ticaretini yaptıkları, Cezayir, Fas, Suudi Arabistan başta olmak üzere 80 kadar ülkede yaklaşık 900 satış noktasının bulunduğu, Avrupa'da en çok İngiltere ve Fransa'ya ihracat yapıldığı ve yılda 1 milyar avroluk bir ciroya sahip oldukları da kaydedildi. Ayrıca, Kurtuba Cami-Katedrali'nin bulunduğu Cordoba kentinin yılda yaklaşık 1,2 milyon turist aldığı da hatırlatılarak, helal sektörüne yapılacak yatırımlarla turist sayısının yüzde 20 artırılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Bu arada "World Halal Forum" tarafından yapılan ve konferansta sunulan araştırma sonucuna göre gıda, turizm, kozmetik ve finans dahil tüm helal sektörünün Avrupa'daki yıllık pazarının 60 milyar avroyu bulduğu kaydedildi.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu