Suriyeli muhalif Kürtlerden PYD'ye 'devrim güçlerine katılın' çağrısı

Suriyeli muhalif Kürtlerden PYD'ye 'devrim güçlerine katılın' çağrısı


Suriye Kürt Ulusal Konseyi Temsilcisi Beşar, "PYD'ye rejimden kopması ve terörle mücadele için devrim güçlerine katılması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri çerçevesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan, Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile hareket eden Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) temsilcisi Abdülhakim Beşar, Kürtlerin MYK heyeti içinde temsil edildiğini söyledi.

Beşar, "PYD'ye rejimden kopması ve terörle mücadele için devrim güçlerine katılması çağrısında bulunuyoruz. PYD devrim güçlerine katılırsa, yeni bir sayfa açacağız ve Cenevre görüşmelerinde temsil edilmeleri için arabuluculuk yapacağız." dedi.

ENKS temsilcilerinden Fuat Aliko ise, MYK'nın iki ay önce PYD'ye devrim güçlerine katılma çağrısında bulunduğunu ancak PYD'nin bu çağrıya cevap vermediğini söyledi.

Türkiye'nin güneydoğudaki operasyonlarına ilişkin bir soruya ise Aliko, "Türkiye'deki sorun içsel bir konu ve bizimle hiçbir alakası yok. Biz Türkiye, Irak ve İran'daki Kürtlere karışmıyoruz. Türkiye'nin Suriyeli Kürtlere yönelik özel bir müdahelesi yok." cevabını verdi.

PYD, 100 bin Kürdü yerinden etti

Aliko, PYD nedeniyle baskı altında olduklarını,100 bin Kürt gencinin PYD'ye katılmamak için evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve PYD'nin çocuk savaşçı kullandığını sözlerine ekledi.

 

AA

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Taksim'de 1 Mayıs kararı verildi
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu