Çeyiz Hesabı hane halklarının tasarruf etmesine vesile olacak

Çeyiz Hesabı hane halklarının tasarruf etmesine vesile olacak


Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Çeyiz Hesabı hane halklarının daha fazla tasarruf etmesine, dolasıyla makro dengelerimizin de daha iyiye gitmesine vesile olacak." dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çeyiz Hesabı'nın hane halklarının daha fazla tasarruf etmesini ve makro dengelerin daha iyiye gitmesini sağlayacağını belirterek, "Bir yandan ailelerimiz daha geniş imkanlara, daha rahat bir yaşam planlaması imkanına kavuşacak, bir yandan da makro ekonomik olarak yatırımlarımız için daha sağlıklı ve uzun vadeli finansal kaynaklara ulaşmış olacağız" dedi.

Yılmaz, Çeyiz Hesabı uygulamasının tanıtım toplantısında, söz konusu uygulamanın seçim vaatleri ve dönüşüm programları arasında yer aldığına dikkati çekti.

Çeyiz Hesabı uygulamasının ekonomiye ve sosyal hayata pozitif katkı sağlamasını beklediklerini anlatan Yılmaz, bu tür projelerin artması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, Çeyiz Hesabı'nın hane halklarının daha fazla tasarruf etmesini ve makro dengelerin daha iyiye gitmesini sağlayacağını ifade ederek, "Bir yandan ailelerimiz daha geniş imkanlara, daha rahat bir yaşam planlaması imkanına kavuşacak, bir yandan da makro ekonomik olarak yatırımlarımız için daha sağlıklı ve uzun vadeli finansal kaynaklara ulaşmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"2016 daha iyi bir yıl olacak"

Küresel krizin dünya ekonomisi üzerindeki etkilerinin sürdüğünü dile getiren Yılmaz, "Yeni uluslararası konjonktüre bakarak iki temel strateji belirlemiş durumdayız. Biri iç tasarruf oranlarımızı artırmak ve dünyaya daha az muhtaç hale gelmek bunu da başarıyoruz. İkincisi ise dünya için daha cazip bir ülke haline gelmek, yatırım ortamımızı iyileştirmek. Bu iki strateji ile yolumuza devam edeceğiz. Bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 4 büyüdü. İnşallah 2016 daha iyi bir yıl olacak" diye konuştu.

"Çeyiz Hesabı tasarrufları artıracak"

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da ekonominin gelişmeye devam etmesi için tasarrufun önemine değindi.

Çeyiz Hesabı'nın Türkiye'nin tasarruf açığının giderilmesi konusunda ciddi katkı sağlamasını beklediklerini aktaran Aydın, "Bütün bankalarımız bu hesabı açma ve tanıtımı konusunda çalışıyor. Ziraat Bankası ilk gün 100 kadar hesap açtı. İş Bankası da reklamlarla birlikte işe başladı, sektörün diğer oyuncuları da devam edecektir. Bu ürünün sağlıklı uzun süreli sürdürülebilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

Konuşmaları arından Çeyiz Hesabı başvurusunda bulunan gençlere hesap cüzdanları verildi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu