Alzheimer'a fareli çare

Alzheimer'a fareli çare


Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev’in de dahil olduğu TÜBİTAK-Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) ortak araştırma projesiyle alzheimer hastalığına çare aranacak.

Amerika’daki bir deney hayvanı merkezinde genetiği değiştirilmek suretiyle alzheimer hastası yapılmış 5XFAD fare modeli kullanılarak, beyindeki genetik ve proteomik değişiklikler incelenecek. Bu sayede alzheimer hastalığının beyinde oluşturduğu patoloji daha iyi anlaşılarak hastalığa yönelik tedavi geliştirme çabalarına yeni bir boyut eklenmesi mümkün olacak. Ayrıca bu proje Uludağ Üniversitesi’nde ilk kez genetiği değiştirilmiş hayvanlarla deney yapılacak olması bakımından önem arz ediyor.

Tübitak ile Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) arasındaki iş birliği çerçevesinde desteklenmesine karar verilen “Beyin Ekstraselüler Matrisinin Nörodejenerasyondaki Rolünün Alzheimer’da Araştırılması” adlı projede, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden Dr. Ahmet Baykal yürütücü, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet Cansev ve University of Ljubljana’dan Prof. Dr. Damjan Glavac araştırmacı, Acıbadem Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Ulus ise danışman olarak yer alacak. Araştırmanın 2016 yılında neticelenmesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Size 'faşist' demeye 'Nazi' demeye devam edeceğim'
Türkiye
Mahkum olarak gitti komutan olarak çıktı
Dünya
DEAŞ, Irak'ta Türkmen aileyi infaz etti

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu

astropay