Medya, şiddeti meşrulaştıran dilden uzaklaşmalı

Medya, şiddeti meşrulaştıran dilden uzaklaşmalı


Kadın ve Demokrasi Derneği Genel Başkanı Yılmaz, günümüzde kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin haberlerin aktarılma biçimi, dili ve hedef kitlesi göz önünde bulundurulduğunda ciddi problemler taşıdığını söyledi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, bazı haberlerin, şiddeti haklı nedenleri olan normal bir davranış biçimi gibi sunduğunu belirterek, "Bu durumun gerek haberlerde gerekse dizi ve filmlerde normalleştirilmesi, bireyleri şiddete karşı duyarsız hale getirmektedir." dedi.

Yılmaz, günümüzde kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin haberlerin aktarılma biçimi, dili ve hedef kitlesi göz önünde bulundurulduğunda ciddi problemler taşıdığını söyledi.

Medyanın, şiddet vakalarında mağduru mu faili mi öne çıkaracağına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bunun izleyicinin şiddete karşı duyarlı hale gelmesinde etkili olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, medyanın, bu konuda sorumlu ve duyarlı bir habercilik anlayışı geliştirmesinin önemine dikkati çekerek, "Bazı haberlerde, şiddetin haklı nedenleri olan normal bir davranış biçimi gibi sunulduğunu görüyoruz. Bu durumun gerek haberlerde gerekse dizi ve filmlerde normalleştirilmesi, bireyleri şiddete karşı duyarsız hale getirmektedir." diye konuştu.

"Fail kahramanlaştırılarak mağdur unutuluyor"

Kadına şiddet vakalarında kullanılan magazinsel habercilik anlayışının, "hayatları hafife aldığına" işaret eden Yılmaz,"Mağduru öne çıkaran habercilikte şiddetin belli bir nedensellik bağıyla verilerek, failin eylemlerini meşrulaştıran cinsiyetçi bir söylemle sunulması, şiddetin detaylandırılarak kadın bedeni üzerinden işlenmesi, bunun normal karşılanmasına sebep olmaktadır. Bu da şiddeti meşrulaştırmanın bir başka yolu olarak karşımıza çıkıyor. Faili ön plana çıkaran bir dil kullanıldığında ise zaman içerisinde bu durum failin kahramanlaştırarak mağdurun unutulmasına yol açmaktadır'' diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu