Alman komedyen Böhmermann hakkında suç duyurusu

Alman komedyen Böhmermann hakkında suç duyurusu


Ankara Barosu avukatlarından Turan, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Alman komedyen Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu avukatlarından Özgür Meriç Turan, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulundu.

Turan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Böhmerman'ın ZDF yayın kuruluşundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef yapan eyleminin, ulusal ve uluslararası terörle mücadele yasalarına ve terörle mücadele alanındaki uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savundu.

Türk Ceza Kanununun 216. maddesinde "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçunun 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırıldığı hatırlatılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"ZDF yayınından sonra gerek ülkemizde yaşayan Federal Almanya vatandaşlarının gerekse Federal Almanya Cumhuriyetinde yaşayan Türk vatandaşlarının ve ayrıca şüphelinin ZDF kanalındaki okuduğu metinde yer alan Kürt vatandaşlarına yönelik ifadelerden de şüpheli veya şüphelilerin eylem birliği içerisinde bulundukları, basit bir hakaret fiili içerisinde bulunmadıkları, tam tersine illegal terör yapılanmaları ile irtibatlı oldukları ve bu program neticesi yukarıda zikrettiğim TCK 216. Maddesindeki 'açık ve yakın bir tehlikeye' hizmet ettikleri itibarını oluşturdukları ve bu durumun gerek ulusal gerekse uluslararası terörle mücadele hükümleri karşısında bir suç olduğu sabit olup bu durum huzurumuzu açıkça tehdit etmektedir inancı ve düşüncesindeyim."

Dilekçede, şüpheli veya şüphelilerin yargılanması istenerek, internet ortamında yayında olan ilgili videolara erişimin engellenmesi de talep edildi.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu