Altyapı için en uygun araç İslami Finansman

Altyapı için en uygun araç İslami Finansman


YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, altyapı yatırımlarının finansmanı için en iyi aracın İslami finansman olduğunu belirtti.

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Dünya Bankası tarafından Washington’da düzenlenen “Küresel Altyapı Forumu”nda yaptığı konuşmada, dünyada 2030 yılına kadar yapılacak 57 trilyon dolar değerindeki altyapı yatırımlarının 16 trilyon dolarlık bölümünün, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler tarafından yapılmasının beklendiğini söyledi.

Sadece Ortadoğu’da yıllık 100 milyar doların üzerinde finansman ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

"Bu ölçüde bir yatırıma, konvansiyonel bankaların uzun vadeli finansman sağlamakta zorlandığı bir gerçek. Çünkü konvansiyonel bankaların önünde BASEL-3 gibi kriterler ve uzun vadeli finansman riskleri var. Dolayısıyla ortaya finansman ihtiyacının karşılanması açısından büyük bir boşluk çıkıyor. İşte İslami finansman da bu boşluğu dolduracak en uygun finansal araç."

"Türkiye’deki katılım bankacılığı model olabilir"

Dini prensiplere ve etik değerlere dayanan ve hızla büyüyen İslami Finansman alanında terimsel bazı değişimlere gidilmesinin, yararlı olacağını öngören Arslan, “Müslüman bir iş adamı olarak, böylesine doğru temellere sahip ve uluslararası finans dünyasında hızla büyüyen bu enstrümanda terimsel olarak bir değişime gidilmesinin, gelişimine katkı sağlayacağına ve Müslüman olmayan ülkelerde de entegrasyonunun hızlanacağına inanıyorum. Tanımlama yaparken teolojik terminolojiden arındırarak, Varlığa Dayalı Bankacılık veya Katılım Bankacılığı gibi nitelendirmeler kullanılabilir. Türkiye’de bu sistem katılım bankacılığı adı altında son derece iyi bir şekilde işliyor, bu nedenle model olarak alınabileceğini düşünüyorum ” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu