Bora-12'nin test sonuçları, parmak ısırttı

Bora-12'nin test sonuçları, parmak ısırttı


Ordumuzda ve iç güvenlik birimlerinde kullanılmak üzere keskin nişancı tüfeği olarak Bora 12 isimli tüfeği tasarlanmış olup, tamamı Türk üretimi olan bir silah olması sebebiyle önem arz etmektedir.

Sık kullanılmadığı için çok duymuş olduğumuz bir silah değildir. Fakat özellikleri itibarıyla önemli bir silahtır. Bilindiği üzere dünyadaki en ünlü keskin nişancı silahı kanas silahıdır. Ve dünyadaki en büyük pazar payına sahip silah yine bu kanas silahıdır.

Kanas dünya üzerinde en çok bilinen keskin nişancı silahı olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır. 

JMK BORA 12'NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Türkiye’nin yapmış olduğu ilk uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir. 

Toplam olarak 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olup bu çalışmalar sonucunda seri üretime geçmiştir. Bora 12 silahının namlu çapı 7,62 milimetredir. 

 


JMK Bora 12 silahının tesirli menzili 1200 metre olup 1000 metreye kadar nokta hedef atışı yapabilmektedir. 

JMK Bora 12 silahı ülkemiz silahlı kuvvetlerinde ve iç güvenlikte kullanılması ile birlikte bazı Avrupa ülkelerine de ihraç edilmektedir. Bu silahı en çok ihraç ettiğimiz ülke Azerbaycan ülkesi olup 2009 tarihinden buyana bu ülkeye bu silah ihraç edilmektedir.

Bora 12 keskin nişancı tüfeği-1Bora 12 uzun menzilli keskin nişancı tüfeği ülkemizin en büyük kurumlarından bir tanesi olan Makine Kimya Endüstrisi tarafından üretilmekte olup %100 Türk malı olan bir silah olup aynı zamanda patenti de yine ülkemize ait bir silahtır.

ULUSLARARASI YARIŞMADAN BİRİNCİ ÇIKTI

JMK Bora 12 keskin nişancı tüfeği, kendi sınıfının en iyilerinden bir tanesi olup atıştestlerinde oldukça başarılı sonuçlan almıştır. Hatta Pakistan'da yapılan Uluslararası atış yarışmasından da birinci olarak çıkmıştır. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeği bu isminden ziyade JNG 90 adıyla da bilinmektedir. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeği yukardaki özelliklerinin yanında 4,8 kilogramlık bir ağırlığa sahiptir. Her ne kadar piyade tüfeklerine nazaran ağırlığı biraz ağır olarak gözükse de keskin nişancı tüfeklerinde normal bir ağırlığa sahiptir. Uzun menzilli bir keskin nişancı silahı olması sebebiyle 1 metrenin üzerinde bir namlu uzunluğuna sahiptir. Toplam namlu uzunluğu 108 santimetredir.

Kurşunun namludan çıkış hızı yaklaşık olarak saniyede 840 metredir. Bu hızda gösteriyor ki namludan çıktıktan sonra tesirli menzili olan 1200 metredeki hedefe yaklaşık olarak 1,5 saniye de ulaşmaktadır. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu