Sur'un tarihi binalarının hepsi aslına uygun bir şekilde yapılacak

Sur'un tarihi binalarının hepsi aslına uygun bir şekilde yapılacak


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Sur'da TOKİ'nin hiçbir şekilde yer almayacağını, oradaki bütün binaların aslına uygun yapılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Altaş TV ve TV 52 televizyonlarının ortak canlı yayınında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sur'da yapılan tespitler sonucunda yedi cami ve bir kilisenin hafif hasarlı olduğu bilgisini veren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bunların içerisinde Kurşunlu Camisi de var. O tamamen perişan olmuş vaziyette. Diğerlerinde kısmi olarak zarar söz konusu. Bunların onarılması ile ilgili olarak da sayın Kültür ve Turizm Bakanımız ve Çevre Bakanımız bir ziyaret yaptı. "

"TOKİ'nin hiçbir şekilde Sur'da işi olmayacaktır"

Kurtulmuş, hiçbir tarihi binanın hiçbir tarihi kimliğinde değişiklik olmadan o binaların aynısının tekrar yapılacağını belirterek, "Bunu açıkça söylemek mecburiyetindeyim. Örgüt yine yalan propaganda yapıyor. Diyorlar ki 'bunlar bu binaları yıkacak, onun yerine TOKİ'nin 10-15 katlı binaları çıkacak.' Bu külliyen yalandır ve palavradır. TOKİ'nin hiçbir şekilde Sur'da işi olmayacaktır. Bu kadar net söylüyorum. Hiçbir şekilde orada TOKİ'nin kentsel dönüşümü anlamda bir çalışması olmayacak. Orada bütün bu tarihi binaların hepsi aslına uygun bir şekilde yapılacaktır" ifadesini kullandı.

"Türkiye ile Rusya tesadüfen komşu olmuş ülke değil"

Rusya Devlet Başkanı Putin son günlerdeki ılımlı açıklamalarına yönelik soruya Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

"Daha önceki açıklamalarımda da belirtmiştim. Ne Rusya Türkiye'yi ne de Türkiye Rusyayı gözden çıkaramaz. Türkiye ile Rusya tesadüfen komşu olmuş ülke değil. Tarihsel büyük süreçlerimiz var. Rekabetlerimiz var, çatışmalarımız var. Dostluklarımız var, ortaklıklarımız var. Zaten uluslarası ilişkiler böyle bir şeydir.."

"Edepsizliğin arkasında durmak, sözün bittiği yerdir"

Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözlerine ilişkin, "Bu kadar edepsizlik yaptıktan sonra bu edepsizliğin arkasında durmak, sözün bittiği yerdir. Bunu millet gördü, 'bu millet çok ağır bir şekilde bu zatı cezalandıracak' diye düşünüyorum" dedi. 

"850 milyon lira destek verildi"

Numan Kurtulmuş, serbest piyasadaki fındık fiyatlarının düşmesine ilişkin soru üzerine de fındıkla uğraşan hemşehrilerinin rahat olmalarını istedi.

Yaklaşık 850 milyon lira tüm fındık üreticileri için alan bazlı destek verildi. Sadece 380 milyon lira Ordu ilimize verildi. Dolayısıyla bu anlamda hükümet olarak alan bazlı desteklerimizi sürdürdük."

Süreci çok yakından takip ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Birtakım tekelci güçlerin fındık üzerinden spekülasyonlar yaparak halkımızı zarara uğratmasını istemeyiz." dedi. 

"Ordu, Havalimanı'nın yapılmasıyla büyük potansiyel sahibi olmuş"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valiliğince düzenlenen program kapsamında kentte bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyeleri ve turizm sektörü temsilcileriyle bir otelde bir araya geldi.

Kurtulmuş, "Ordu doğal güzelliklerinin yanı sıra Ordu-Giresun Havalimanı'nın yapılması dolayısıyla çok büyük bir potansiyel sahibi olmuş oldu." dedi.

"Ordu, önemli bir ulaşım merkezi haline gelecektir"

Ordu'ya liman yapılmasıyla ilgili proje yürüttüklerini ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Çok önemli projelerimizden bir tanesi Ordu Limanı'nın yapılmasıdır. Büyük ihtimalle Ünye'de yapılacak olan bu liman sayesinde de Ordu, önemli bir ulaşım merkezi haline gelecektir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu