Dağlı: Terör örgütü PYD halka eziyet ediyor

Dağlı: Terör örgütü PYD halka eziyet ediyor


Terör örgütü PYD Suriye'nin kuzeyinde resmen bir açık hava hapishanesinde halka zulm ediyor.

Haber7 yazarı Taha Dağlı, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Kürt halkına nasıl zulmettiğini, Araplar'a, Türkmenler'e nasıl etnik temizlik yaptığını yazdı. PYD'nin masum halka sürekli baskı ve şiddet uyguladığını ama bunun görmezden gelindiğini yazdı.

İşte Dağlı'nın o analizi:

Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani, AK Parti heyetine, PYD terör örgütünün Suriye’deki saldırgan tutumundan örnekler verdi. Suriye’de PYD zulmünden kaçan 300 bin Kürt’ün kendilerine sığındığını söyleyen Barzani, o Kürtlerin “Baas rejimi bile bize bu kadar baskı ve zulüm yapmamıştı” diye dert yandığını anlattı.
Peki PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD terör örgütü Suriye’de hangi zulümlere imza atıyor?

ESED REJİMİ KUZEYİ PYD’YE BIRAKTI

Esed rejimi ile PYD terör örgütü, 2011’de başlayan kriz sonrası ittifaka girdi. Rejim, Türkiye sınırındaki toprakları PYD’ye bıraktı. Bir sonraki süreçte o topraklarda kantonlar ilan eden PYD terör örgütü, rejimden aldığı güçle kendi kolluk kuvvetlerini oluşturarak, zulme başladı.

ÖNCE ARAPLAR VE TÜRKMENLERİ HEDEF ALDILAR

PYD, 2012’den itibaren Halep’in kuzeyinde o toprakların gerçek sahipleri olan Araplarla Türkmenlere etnik temizlik uygulamaya başladı. Sürgün politikasına direnenler katledildi. PYD terör örgütü muhaliflerin ele geçirdiği bölgelere saldırdı, rejim adına muhaliflere karşı savaştı.

SURİYELİ KÜRT MUHALİFLERİ HEDEF ALDILAR

2012’de Suriye halkının meşru temsilcisi olan Suriye Ulusal Konseyinin başkanlığına bir Kürt olan Abdülbasit Seyda getirildi. Amaç Kürtleri muhalif çatıda toplamaktı. Bununla birlikte rejim muhalifi olan Suriye Ulusal Kürt Konseyi de Abdülhakim Beşşar başkanlığında, Suriye Ulusal Konseyi ile aynı çatıda toplanmak için görüşmeler gerçekleştirdi. PYD terör örgütü her iki oluşuma da girmediği gibi ikisine karşı da savaş başlattı. Rejim muhalifi Kürt konseyinin bir çok üyesi, Rojava diye adlandırılan kantonlarda PYD’nin silahlı kolu YPG militanları tarafından tutuklandı, hapsedildi, bazıları ise öldürüldü.

KENDİ DÜŞÜNCESİNDE OLMAYAN KÜRTLERİ DE SÜRDÜLER

PYD, işgal ettiği bölgelerde o toprakların gerçek sahibi olan Arap ve Türkmenleri katledip, sürgün ederken kendi düşüncesinde olmayan muhalif Kürt siyasileri de tasfiye etti. Bununla birlikte yine PYD çizgisinde olmayan Kürt halkını da sürgün politikasına dahil etti, Barzani’nin bahsettiği 300 bin Kürt PYD tarafından sürgün edilerek ya da PYD teröründen kaçarak Kuzey Irak’a sığındı.

AVRUPA’YA KAÇAN KÜRTLERİN DE ÇOĞU PYD’NİN ESERİ

Bugün Avrupa’daki mülteci krizinde Suriyeli Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir gerçek. Özellikle Kobani işgali sonrası binlerce Suriyeli Kürt’ün, PYD teröründen kaçtığı biliniyor. Avrupa’daki mülteci krizinin sembolü olan Aylan bebek de Kobani’den kaçan bir Kürt ailesinin çocuğuydu.

BULDOZERLERLE KOVALADILAR, ÜZERLERİNE ATEŞ AÇTILAR

PYD, Rojava bölgesinde sivilleri sürgün ederek terör saldırılarını da kullandı. Halkın üzerine ateş açıldı, evlerinden kovulan insanlar, boş arazilerde buldozerlerle kovalandı, tüm bu saldırıların görüntüleri medyada da yayınlandı.

SADECE KÜRT BÖLGELERİNİ DEĞİL ARAP ŞEHİRLERİNİ DE İŞGAL EDİYORLAR

Kobani’nin yanı sıra Tel Abyad gibi nüfusunun neredeyse tamamı Arap ve Türkmenlerden oluşan Suriye kent ve kasabaları da PYD terör örgütünün işgalinde. Geçen yıl Kobani sonrası PYD terör örgütü Tel Abyad’ı işgal etmiş ve o bölgede etnik temizlik uygulamıştı. Uluslararası insan hakları raporlarında PYD’nin bölgede etnik temizlik yaptığı bildirilmiş ancak Batı bu açıklamalara sessiz kalmıştı.

CUMA HUTBELERİNE İZİN YOK

Marksist ve Leninist bir terör örgütü olan PYD, dindarlığıyla bilinen Suriye halkına dinen de yaptırımlar uyguluyor. Afrin başta olmak üzere bir çok bölgede PYD terör örgütünün camilere yönelik saldırıları ortaya çıktı, saldırıya hedef olmayan az sayıdaki camide ise din adamlarına baskı yaptıkları belirlendi. Özellikle Cuma hutbelerinde imamlara hutbe konusunda kısıtlamalar getirildiği biliniyor.

ŞEYH MAKSUT’TA PYD KATLİAMLARI

Halep’in Türkiye sınırı ile Halep arasındaki bağlantıda stratejik bir güzergah üzerinde bulunan ilçesi Şeyh Maksut da, bir yıldır PYD işgalinde. Bu bölgeden en az 10 bin sivil sürgün edildi. Şeyh Maksut geçen hafta Suriyeli muhalifler tarafından geri alınmak istendi ancak PYD terör örgütü ile muhalifler arasındaki çatışmalar halen devam ediyor.

Taha Dağlı - Haber7.com / Analiz

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu