Alerjik nezlede astım riski

Alerjik nezlede astım riski


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, ilkbahar aylarında ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan gribal enfeksiyonların arttığını bildirdi.

Enfeksiyonların artışına, vücudun sıcak havadan, aniden soğuyan havaya girmesinin veya tersi durumun neden olduğunu aktaran Mıstık, "Değişken havalarda giyim kuşam için tedbirli olunması gerekmektedir." ifadesini kullandı.

Nezlenin bahar aylarında daha fazla görülebildiğini anlatan Mıstık, çok soğuk ve sıcak havanın vücuda olumlu ya da olumsuz etkileri bulunduğunu dile getirdi.

"Saman nezlesi bahar nezlesinden önemli"
Mıstık, ısı değişikliklerinden kaynaklanan bahar nezlesinin, doktora gitmeden atlatılabildiğini belirtti.

Bireyin bu rahatsızlığı vücut kırılganlığı, halsizlik ve aksırıklarla geçirebildiğini vurgulayan Mıstık, bahar aylarında, "saman nezlesi" diye bilinen alerjik nezlenin risk taşıdığını bildirdi.

Bazı kişilerin, bünyelerinin özelliği nedeniyle her ilkbahar mevsiminde saman nezlesine yakalanabildiğini belirten Mıstık, şu uyarılarda bulundu:

"İnsanlarımız neye yakalandıklarını bilmeli. Bahar nezlesi ile saman nezlesi birbirine karıştırılmamalı. Saman nezlesi tedavi edilmezse astıma yol açabilir. Çok ağır sonuçları olabilecek bir durumdur. Kişiye ömür boyu ciddi sıkıntılar da yaşatabilir. Bu nedenle özellikle bahar aylarında bu gibi durumları yaşayan kişiler mutlaka bir hastaneye başvurmalı, alerjik mi yoksa gribal bir enfeksiyondan mı hastalandığını tespit ettirmelidir."

Muhabir: Ömer Erim Baştimar
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu