'Ulaşım ve altyapı çalışmaları Anadolu Yakasının cazibesini artırdı'

'Ulaşım ve altyapı çalışmaları Anadolu Yakasının cazibesini artırdı'


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Seda Güler, "Anadolu Yakası Ofis Piyasası Değerlendirmesi" başlıklı raporu AA muhabiri ile paylaştı.

Anadolu Yakasına 2000 yılından beri daha ekonomik olması ve elverişli arsa arzının bulunması nedeniyle talebin arttığını dile getiren Güler, son yıllarda hızlanan ulaşım çalışmalarıyla gayrimenkul piyasasının en önemli etkenlerinden olan erişilebilirliğin artmasının Anadolu Yakasının değerini hızlı bir ivmeyle artırdığını ve Avrupa Yakası ile yarışır duruma getirdiğini söyledi.

Güler, "Anadolu Yakası, Marmaray, 3 Katlı Boğaz Geçiş Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, Fikirtepe ve Kartal gibi bölgesel kentsel dönüşüm çalışmaları, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi gibi üst ölçekli altyapı ve gayrimenkul projeleri, gayrimenkul piyasasını doğrudan etkilemiş ve gayrimenkul piyasası içinde önemli yeri olan ofis sektörüne de büyük katkı sağlamıştır." dedi.

Birçok uluslararası firmanın bölgesel operasyon merkezini İstanbul'a taşıma kararının üst segment ofis ihtiyacını artırdığını ifade eden Güler, bu durumun da geniş metrekareli ofislere ihtiyacı artırdığını ve çok sayıda projeyi tetiklediğini, lokasyon trendlerinin de değişim yaşamasına neden olduğunu aktardı.

-"Ataşehir ile Maltepe-Kartal aksı hızla gelişiyor" -
İstanbul geneline bakıldığında ofis alanlarının belirli bölgelerde toplandığının görüldüğünü ifade eden Güler, Anadolu Yakasında Kozyatağı, Altunizade, Kavacık ve Ümraniye bölgelerinin yanı sıra son zamanlarda hızla gelişen Ataşehir ile Maltepe-Kartal aksının ön plana çıktığını söyledi.

-"Ataşehir ve Ümraniye'de ofis kiraları 14-25 dolar aralığında" -
Güler, prestijli projelerin yer aldığı ve tamamen üst gelir grubuna hitap eden A+ ofislerin bulunduğu Ataşehir ve Ümraniye'de yer alan projelerde kira değerlerinin metrekare bazında ortalama 14 dolar ila 25 dolar arasında değiştiğini bildirdi.

-"Ümraniye ve Altunizade daha da canlanacak" -
Güler, henüz inşaat aşamasında olan ve 2016 sonunda açılması planlanan Üsküdar-Çekmeköy Metro hattının hizmete girmesiyle Ümraniye ve Altunizade bölgelerinin daha da canlanacağını söyledi.

Muhabir: UĞUR ASLANHAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Şanlıurfa’ya zırhlı araç sevkiyatı!
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu