Halasından aldığı ilikle hayata tutundu

Halasından aldığı ilikle hayata tutundu


Tokat’ta ikamet eden Arife ve Gökçe çiftinin oğulları Yiğit Hekimhan, doğuşundan itibaren sürekli rahatsızlanması nedeniyle çeşitli hastanelere götürüldü. İlk önce kafasında su olduğu belirlenen Yiğit, 7 ay boyunca bunun tedavisini gördü. Durumu kötüye giden Yiğit’in ‘metabolizma bozukluğu’ hastası olabileceğini düşünen doktorlar, hastayı Hacettepe Üniversitesi’ne sevk etti. Burada alınan kan, yurt dışına gönderildi ve yapılan tetkik sonucu çocuğun ‘mukopolisakkaridoz tip-1’ hastası olduğu belirlendi. Arife ve Gökçe Hekimhan çifti, 12 Aralık 2012 tarihinde Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne başvurdu. Burada Yiğit’e uygun ilik için yakınlarından kan alındı. Tokat Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi ve çocuğun halası olan 20 yaşındaki Ayşe Hekimhan’ın iliği yeğenine uydu.OMÜ Çocuk Hastanesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Albayrak ve İlik Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Elli, halasından aldığı iliği minik Yiğit’e nakletti. Yiğit, halası Ayşe’nin verdiği ilik sayesinde hayata tutundu. Günde yaklaşık olarak 20-25 ilaç kullanan minik Yiğit’in sağlık durumu iyiye gidiyor. Çocuğunun hastalığını 7 aylık olduktan sonra öğrendiklerini belirten anne, ev hanımı 22 yaşındaki Arife Hekimhan, “Yiğit ilk doğduğunda kuvözde yattı. Kuvözde yattığında kulağından işitme testi yaptılar ve kafasında su olduğunu öğrendik. Yiğit 7 aya gelinceye kadar kafasındaki su nedeniyle hep hastanelere gittik. Çocuğum 7 aylık sonrası doktor şüphelenerek ‘bunda metabolizma bozukluğu olabilir’ dedi. Çocuğum 2 yaşında ama bu yaşta gibi durmuyor, daha büyük gösteriyor. Doktorlar Hacettepe Üniversitesi’ne sevk ettiler. Burada doktorlar kan aldı ve yurt dışına gönderdiler. Yurt dışından da oğlumun ‘mukopolisakkaridoz tip-1’ hastası olduğunu öğrendik. Sonra doktorlar oğlumun ilik tedavisi olacağını söyledi. İliklerin uyması için buraya ailemizdeki herkesi getirdik. Çocuğuma sadece halasının iliği uydu. İlik nakli ameliyatı olalı 10 ay oldu. Oğlumun şu andaki durumu iyi. 10 aydır her hafta Tokat’tan Samsun’a geliyoruz. Ailemizde de böyle bir hastalık yok. Bu hastalık çok zor. Dalak büyümesi oluyor. Kemiklerinde sorun var. Kafasında su var, gözlerinde bulanıklık var. Bu hastalık çocuğumun her yerini etkiledi. Bu hastalığa yakalanıp tedavi olmayanlar 5 - 6 yaşında ölüyorlarmış. 10 aydır her hafta buraya geliyoruz. Yiğit’in her hafta Tokat’tan Samsun’a gelmesine yardımcı olan ve tüm ihtiyaçlarını karşılayan Nevin Dal ve Fatih Özgen’e de çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde çocuğum iyi olacak” dedi.
“YEĞENİM SAĞLIĞINA KAVUŞTU, ÇOK MUTLUYUM” Yeğenin kurtarmanın mutluluğunu yaşayan Yiğit’in halası Ayşe Hekimhan, “Çok mutluyuz. Yiğit’e iliğim uyup da sağlığına kavuştuğu için mutluyuz. İliği uyup da korktuğu için veremeyenler var. Bunda korkulacak bir şey yok. Ben iliğimi koldan verdim. Benim sağlığımda da bir sorun yok” diye konuştu.
GÖKHAN İÇKİLLİ SAMSUN, Halasından aldığı ilikle hayata tutundu www.haberseyret.com farkıyla sizlerle.

İlgili Haberler

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

X
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu