CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Çayda taban fiyat belirlenmeli

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Çayda taban fiyat belirlenmeli


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize'nin Çayeli ilçesindeki bir otelde, çayda yaşanan sorunları görüşmek amacıyla organize edilen toplantının ardından, düzenlediği basın toplantısında, çay konusunu ele aldıklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, ÇAYKUR'un mutlaka yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kuşkusuz özel sektöre karşı olmadıklarını bütün bileşenler ifade ediyorlar ama ÇAYKUR'un sosyal devletin bir gereği olarak güçlendirilerek yoluna devam etmesi gerektiği konusunda bütün taraflar mutabık. Mutabık oldukları başka bir konu, ÇAYKUR sadece ve sadece çayla ilgilenmeli, piyasayı düzenlemeli ama siyasal iktidarların arpalığı konumuna gelmemeli."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sektör bileşenlerinin çay ithalatında uygulanan yüksek gümrük vergilerinin, iç piyasayı, üreticiyi korumak açısından önemli olduğunu, bu politikanın istikrarlı şekilde sürdürülmesini istediklerini ifade ettiklerini anlattı.

-"Organik çaya mutlaka geçilmeli" -
Organik çay üretimine geçilmesi konusunun da bütün çay bileşenlerinin ortak görüşü olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Organik çaya mutlaka geçilmeli. Aşama aşama geçilmeli ve bu Türkiye'deki çayın hem dünyada hem Türkiye'de daha sağlıklı, güvenli tüketilmesine yol açacaktır. Bu konuda, 'özel bir teşviğin yapılması gerekir' diyor bütün arkadaşlar. Bir başka konu, çayda taban fiyat belirlenmeli. Bu taban fiyatın altında hem özel sektör hem ÇAYKUR çay ürünü, çay yaprağı almamalı. Böylece 'sosyal devlet politikasının hem özel sektörde hem kamuda ortak uygulanmasına da bir fırsat yaratılmış olacaktır' deniliyor. Çay üreticileri birliği oluşturulmalı, çay üreticileri bir birlik haline gelmeli."

Muhabir: Tuğba Yardımcı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu