'Çeklere karekodla güven kazandırılacak'

'Çeklere karekodla güven kazandırılacak'


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeklere itibar ve güven kazandırma adına karekodlu çek sistemine geçileceğini bildirerek, "Çekte şirketlerin MERNİS numarası ve karekodu olacak. Çeke de itibar getirerek piyasada ticaretin biraz daha rahat dönmesini sağlayacağız." dedi.

Tüfenkci, Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki iş adamlarıyla bir araya geldi.

"Şirketi, 2 günde kurulur hale getireceğiz"
Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Tüfenkci, şirketlerin kurulum aşamalarını kısaltacak birtakım düzenlemeler yaptıklarını anlattı. Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Şirketlerin kurulumunun hem maliyetlerini hem de zaman dilimini kısaltıyoruz. 8 günde kurulan şirketi, 2 günde kurulur hale getireceğiz. 100 bin sermayeli bir şirket eğer 3 bin lira maliyetle kuruluyorsa şimdi biz bunu bin liranın altında bir maliyete düşürmüş olacağız. Özellikle şirketler kurulurken vergi dairesini ve noterlere gitme zorunluluğunu da kaldırmış olacağız. Bütün işlemleri Ticaret İl Müdürlükleri nezdinde başlatıp orada bitirmiş olacağız ve tasdik noktasında da ticaret sicil müdürlüklerine bu yetkiyi devretmiş olacağız. Merkezi Nüfus İdare Sistemi ile (MERNİS) beraber potansiyel vergi numarasını alıp şirket faaliyete geçmiş olacak. Aynı zamanda tasfiyeye giden şirketleri de kısa zamanda tasfiye etmek gerekir. Şu an 1 buçuk yıla yakın zamanda ancak şirketi tasfiye ediyordunuz bu da hem zaman hem maliyet getiriyordu. Şimdi bakanlığımız çalıştı, inşallah Bakanlar Kurulu'ndan da geçip Meclis'e gidecek. 6 ay içerisinde şirketleri tasfiye edeceğiz."

Çekte karekod dönemi
Tüfenkci, çeklerle ilgili de yeni bir düzenleme yaptıklarını bildirerek, "Hafta sonu Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu'nda konuşup son şeklini vereceğiz inşallah. Sonra da Meclis'e sevk edeceğiz. Çeke itibar, güven kazandırma adına karekodlu çek sistemine geçiyoruz. Çekte şirketlerin MERNİS numarası ve karekodu olacak. Çeki verdiğiniz kişi karekodu okuttuğu zaman sizin geçmişte ne kadar çek ödeyip ödemediğinizi, bankaların gördüğü o sistemi siz de göreceksiniz. Çeke de itibar getirerek piyasada ticaretin biraz daha rahat dönmesini sağlayacağız." diye konuştu.


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu