Engelli istihdamında yüzde 95 başarı sağlandı

Engelli istihdamında yüzde 95 başarı sağlandı


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğiyle engelli istihdamında yaklaşık yüzde 95 başarı sağlandığı belirtildi.

Engellilerin istihdam edilmesi kapsamda Engelliler Daire Başkanlığı, engellilere mesleki eğitim vererek işe yerleşmeleri için İŞKUR İl Müdürlüğü ile protokol imzalarken, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin arasında protokol imzalandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğiyle engelli istihdamında yaklaşık yüzde 95 başarı sağlandığı belirtildi.

Kent genelinde engellilere yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engellilerin yol, kaldırım, ulaşım gibi düzenlemelerinin yanında istihdamına yönelik de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada imzalanan protokol ile çalışabilir durumda olan ve iş arayan engelli bireylerin yaş, eğitim, engel durumları, iş tecrübeleri, beklentileri, çalışabileceği koşullar ve karşılaştıkları zorluklar belirlenerek, istihdamının sağlanması hedeflendiği belirtilirken, 2015 yılında yapılan ortak projelerle yaklaşık 200 engelliye istihdam şansı veren çalışmaların devamı olarak 2016'da yapılacak projelerle, yine yüzlerce engelli vatandaşa istihdam imkanı sağlanacağı ifade edildi.

Hibe programlarına yönelik hazırlanan ve onaylanan projelerin Aktif Yaşam ve Eğitim Merkezi'nde yürütüldüğü belirtilen açıklamada, “Gaziantep'te yaşayan, temel rehabilitasyona gereksinim duymayan, mesleki eğitim, kişisel gelişim, NLP eğitimi ve kariyer danışmanlığı almak isteyen, ortopedik, süregen, görme engelli, işitme engelli, doktor raporuna göre zeka bölümü eğitilebilir ve öğretilebilir, zihinsel engelli bireyler ve aileleri istedikleri hizmetlerimizden faydalanmaktadır. Projeler kapsamında Engelli Danışmanlık ve Hizmet Birimi, Meslek Edindirme Kursları, İstihdam Birimi, Eğitim Birimi, Psikolojik Destek ve Rehabilite Birimi olarak hizmet verilmektedir.” denildi.

Ayrıca protokol kapsamında, görme engelliler için bilgisayar kullanımı, grafik ve animasyon tabanlı web sayfası hazırlama ve engelsiz hizmet, engelsiz iş kursları düzenleneceği ve proje çerçevesinde kurulacak atölyelerde, engelli vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda, dönemler halinde mesleki eğitimi ve engelli istihdamı süreceği bildirildi.

Öte yandan geçen yıl engellilere yönelik verilen “Zihnimle üretiyorum, gören eller, engelsiz web tasarımı, bilgisayar tamir ve onarım ve engelsiz hizmet engelsiz iş” projeleri de devam edeceği belirtildi. (İLKHA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu