Bu saldırılara cüret edenler hesabını en ağır şekilde ödeyecek

Bu saldırılara cüret edenler hesabını en ağır şekilde ödeyecek


Başbakan Davutoğlu, Suriye'den atılan roket mermilerinin Kilis'e düşmesine dair, "Bu saldırılara cüret edenlerin, bunun hesabını en ağır şekilde ödeyeceklerinden en ufak bir şüpheniz olmasın." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Suriye tarafından atılan roketatar mermilerinin Kilis'e düşmesine değinerek, "Vatandaşlarımızı bu ateş çemberinden korumak için kararlı bir mücadele içindeyiz. Ülkemizi, vatandaşlarımızı hedef alan tüm şer odaklarıyla, sonuç alıncaya kadar mücadele etmeye devam edecek ve inşallah uzak olmayan bir zamanda bu şer odaklarını, ülkemize zarar veremeyecek hale getireceğiz. Bu saldırılara cüret edenlerin, bunun hesabını en ağır şekilde ödeyeceklerinden en ufak bir şüpheniz olmasın." ifadelerini kullandı.

"Hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz"

"Bugün incelemelerde bulunmak üzere, Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve MİT Müsteşarımız Kilis’teler" bilgisini veren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Milletimiz ve Kilis’teki vatandaşlarımız emin olsun, ülkemizin savunması ve milletimizin emniyeti ve huzuru için her türlü önlem ve tedbiri alıyoruz. Vatandaşlarımızın zararını telafi edecek, hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz." 

Davutoğlu,  "Bize oy vermiş olsun olmasın bütün vatandaşlarımızın huzuru, emniyeti ve refahı için çalışıyoruz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Herkes şunu bilsin, biz şehirlerimizi daha da mamur kılmanın gayreti içerisindeyken birileri tahribata soyunursa hiç tereddüt etmeden tedbirini alırız, alıyoruz, alacağız." dedi.

"Sizler imar belediye başkanlarısınız, onlar, tahrip belediye başkanları"

Davutoğlu, milletin verdiği oyları, özerklik hezeyanlarıyla suistimal eden, hizmet için alınan iş makinelerini çukur kazmak için kullanan, altyapı sorunlarına çözüm üretmek, park, bahçe yapmak için merkezi bütçeden gönderilen ödeneği yıkımda harcayan başkanlar olduğunu belirterek, "Sizler, imar belediye başkanlarısınız, onlar, tahrip belediye başkanları." ifadesini kullandı.

AK Parti'nin 'dokunulmazlık' teklifini TBMM'ye sunması

AK Parti'nin 'dokunulmazlık' teklifini TBMM Başkanlığına sunması konusuna da değinen Başbakan Davutoğlu, "Biz 316 milletvekilimiz ile hep beraber aslında dün imzalarla şunu dedik, 'Biz bu dünyevi mahkemelerde de uhrevi mahkemede de her an hesap vermeye hazırız. Meydandayız, meydanda olacağız." şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"CHP kendi milletvekillerinin de yargı önüne çıkmasından endişe ediyor. Korkuyorlar, çekiniyorlar. Şimdi göreceğiz, Genel Kurul'da takke düşüp kel görünecek. Kimin mahkemelerden korktuğu, kimin korkmadığı, kimin alnının ak, yüreğinin ak olduğu, kimin de alnının kara, yüreğinin de kapkara olduğu ortaya çıkacak."

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: 

"Biz yüce Meclis'i, terör destekçiliğinin zırhı haline getiren milletvekillerini yargı önüne çıkarmak için harekete geçtik." ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Ancak Cumhuriyet Halk Partisi, terör sözcüsü haline gelen milletvekillerini kendisine siper etmek amacıyla dokunulmazlıkların kaldırılmasını teklif eden bu girişimimize destek vermedi."

Davutoğlu, "Günlerdir ağza alınmayacak hakaretlerle meşgul olan Kılıçdaroğlu, nezaketsizlik rekorları kırmaya yöneleceğine neden dokunulmazlıklar konusuna girmiyor? Kendi fezlekelerinin de yargıya intikalinden mi çekiniyorsun Kılıçdaroğlu?" şeklinde konuştu.

Karaman'daki istismar iddiası

Başbakan Davutoğlu, "Karaman'daki istismar iddiası" ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Bizim hiçbir kötü eylemin, sözün yanında durmamız mümkün değil. Hal böyle olmasına rağmen CHP'nin başındaki hasta adam, olayı bıraktı, sapığı da bıraktı, bize saldırmaya, Bakanımıza saldırmaya, hızını alamayıp sağa sola, her yere saldırmaya başladı. Dünkü konuşmalarıyla bir kez daha tedaviye muhtaç patolojik bir vaka olduğunu gösterdi. Girdiği tüm seçimleri kaybetmiş... Önce tıbbi bir muayeneden sonra ahlaki bir dersten geçirmek lazım Kılıçdaroğlu’nu. "

"Bizim medeniyetimiz bir şehir medeniyetidir"

Davutoğlu, "Bizler Medine'yi, Şam'ı, Kahire'yi, Bağdat'ı, Buhara'yı ve Semerkand'ı inşa etmişiz. Batılıların karanlık olarak niteledikleri Ortaçağ'da biz Kurtuba'yı, Granada'yı Tuleytula'yı, yani Toledo'yu, inşa etmişiz. Ancak medeniyet tasavvuru olmayan, geçmişten beslenip geleceği inşa etmek yerine, köksüzlükten beslenip, açlıkla, hırsla, tamahla betonlar dikenler yüzünden bizim neslimiz gerçekten viran bir miras devraldı." şeklinde konuştu.

"Bizim medeniyetimiz bir şehir medeniyetidir." diyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim şehirlerimiz insanların aynasıdır. Evet, şehir kendini mimarisiyle gösterir lakin şehrin mimarisi insanı anlatır, bizi anlatır. Bizim medeniyetlerimizin şehirleri vahdet üzerinedir. Bizim şehirlerimizin meydanlarının merkezinde ulu camilerimiz vardır ve diğer her şey onun etrafında inşa edilir. Tıpkı evrenin merkezindeki Kabe gibi."

Davutoğlu, "AK Parti olarak sahip olduğumuz medeniyet tasavvuruyla hareket edip şehirlerimizi yeniden imar etmenin, yeniden inşa etmenin mücadelesini verdik ve buna uygun bir belediyecilik anlayışını hayata geçirdik." dedi.

"Bütün şehirlerimizle gurur duyuyoruz"

Başbakan Davutoğlu, "Bütün şehirlerimizle gurur duyuyoruz. Biblo gibi şehirlerimizi koruyacağız, gelişen şehirlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız." ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Değerli başkan arkadaşlarım, şunu hiç unutmayınız, doğal estetiği, insani estetikle buluşturamamış bir şehir hakiki manada şehir niteliği kazanamaz. Geleceğin şehrini, insan ruhunu sıkıntıya sokan dikey bir şehir olarak tahayyül edemeyiz. Bu konuda sizlere büyük görevler düşüyor. Sizin vazifeniz, Türkiye'nin her yerinde şehrin işlevsel yönünü ve estetik özelliğini tahkim etmektir."

"Şehrin özgün mimarisine aykırı tek bir TOKİ inşaatı yapılmayacak"

TOKİ eliyle yapılan yeni binalar için şehrin tarihi mimarisine uygun olmayı şart getirdiklerini belirten Davutoğlu, "İnşallah TOKİ artık şehirlerimizin tarihi mirasına uygun binalar inşa edecek. TOKİ Başkanımıza ve ilgili arkadaşlarımıza net talimatlar verdim. Bizzat görmediğim hiçbir TOKİ projesi hayata geçirilmeyecek ve şehirlerimizde şehrin özgün mimarisine aykırı tek bir TOKİ inşaatı yapılmayacak." dedi.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu