'Dokunulmazlıklarla ilgili teklife son imzayı attım'

'Dokunulmazlıklarla ilgili teklife son imzayı attım'


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Teröre ve teröristlere destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlıkları ile ilgili süreç için geçen hafta Anayasa değişiklik teklifimizi imzaya açmıştık. İmzalar tamamlandı; biraz önce son imzayı bizzat ben attım. İnşallah bugün, yarın milletvekillerimizin teklifi Meclise sunulacak. Her şey ayan beyan ortaya çıkacak. Kim dokunulmazlıklarının kalkmasından korkuyormuş kim korkmuyormuş, ortaya çıkacak." dedi.

Davutoğlu, çok hızlı bir şekilde konuyu görüşeceklerini belirterek, "Muhalefete çağrım, tek seferde ve tek oturumda çok hızlı bir şekilde yargı yolunu açan bu teklife destek olmalarıdır." ifadelerini kullandı.

Kilis'e düşen roket mermileri
Başbakan Davutoğlu, Kilis'e düşen roket mermileri ile ilgili olarak da "Kilis'e, DAEŞ terör örgütüne ait roket mermileri düştü ve 21 vatandaş yaralandı. TSK, angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdi ve DAEŞ'e ait mevzileri vurdu" bilgisini verdi.

KKTC ve Erbil'e yeni sefer müjdesi
Davutoğlu, "Diyarbakır'dan olduğu gibi Şanlıurfa'dan da yakında Ercan'a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne THY seferleri başlayacak. Erbil'e yapılacak seferler için de çalışmalar başlatıldı." şeklinde konuştu.

'Cemevlerine hukuki statü tanıyacak düzenleme yapılacak'
Başbakan Davutoğlu, cemevlerine yasal statü tanınması konusuna ilişkin de "Geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanınmasını sağlayacak ve bu kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak bir kanunu sivil toplumla da görüşerek kısa zamanda tamamlamayı düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, Roman vatandaşların sorununun çözümüne yönelik hazırlanan strateji belgesi ve eylem planını da önümüzdeki günlerde yürürlüğe koyacaklarını söyledi.

"Kandil'e selam gönderenler hayal kırıklığına uğradılar"
Başbakan Davutoğlu, "Kandil'e selam gönderenler, hendek kazanların ellerini öpenler, 'Blok siyaseti yapalım' diyenler hep beraber hayal kırıklığına uğradılar. Kazdıkları hendeklere kendileri düştüler." diyerek, "Türkiye'de kantonculuk, özyönetimcilik oynamaya kalkanlar içine düştükleri kanlı süreçte milletimizin feraseti sayesinde mutlaka yenilgiye uğrayacaklar." şeklinde konuştu.

"Paralel yapı tasfiye edilene kadar mücadelemiz devam edecek"
Davutoğlu, "Paralel yapı tasfiye edilene kadar, bürokrasi sadece milletin hizmetindeki siyasi iktidardan emir alıncaya kadar bu mücadelemiz devam edecek." ifadelerini kullandı.

Anayasa çalışmaları
Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin olarak da Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin iyi kurgulandığı, toplumsal çeşitliliği dikkate alan, bu çerçevede de başkanlık sistemini öngören anayasa için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, bu çalışmalarda önemli bir aşamayı katettik. Kısa bir süre içinde yazım çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz ama belli bir olgunluğa ulaştığı zaman paylaşacağız. Meclis'imizden aldığımız vize sonrasında, milletimizin huzuruna çıkarak yeni anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz."

Muhabir: Alp Özden, Kadir Karakuş, İlkay Güder, Melda Çetiner Karagöz, Coşkun Ergül

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu