Zeytinlik  evlerinde Da Vinci izleri

Zeytinlik evlerinde Da Vinci izleri


Giresun'dan 19. yüzyılda fındık ticareti yapan gemilerle Fransa'nın Marsilya kentinden getirilen malzemeler de kullanılarak inşa edilen Zeytinlik semti evleri, "Rönesans"ın izlerini taşıyor.

Zeytinlik semti evleri ile ilgili yaklaşık 10 yıldır çalışma yürüten Celal Bayar Üniversitesi Sanat Tarihi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlerin yaklaşık 200 yıl önce inşa edildiğini bildirdi.

Kentte 19. yüzyılda fındık ticaretinin gelişmesiyle Avrupa'ya fındık ihraç eden bir tüccar grubu oluştuğunu anlatan İltar, "Genellikle Rum tebaanın oluşturduğu bu grup 19. yüzyıl boyunca Giresun'dan Avrupa'ya gemilerle fındık ihraç etmiş. Bu ticaret çerçevesinde büyük bir zenginlik hasıl olmuş, bu kapsamda bu tüccar grup kendilerine Zeytinlik semti olarak bildiğimiz bu yörede bir yerleşim yeri oluşturmuşlar." dedi.

Pencerelerdeki Altın Oran dikkati çekiyor
İltar, evlerin cephelerindeki en önemli özelliklerden birinin de pencereleri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Giresun'da Zeytinlik semtinde bu evleri yapan mimarlar 'altın oran'dan haberdardır. 'Mimarsız mimarlık' dediğimiz bir uygulama diyelim biz buna. Leonarda da Vinci'nin 'Son Akşam Yemeği' freskinde Hazreti İsa'nın arkasında kalan pencere altın oran ile yapılmıştır. Dolayısıyla buradan hareketle yapmış olduğumuz ölçümlerde Giresun Zeytinlik semti evlerindeki pencerelerin tamamının altın oran çerçevesinde yapıldığını tespit ettik."

2016 yılında 10 bin turist bekleniyor
Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner ise "İnşallah bu yıl bir başlangıç olarak yaklaşık 10 bin turistimiz Giresun Zeytinlik semtini gezerek bu dokuyu, güzelliği paylaşmış olacaklar." şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu