Lütfi Elvan: Mersin'in tarımsal potansiyeli yüksek

Lütfi Elvan: Mersin'in tarımsal potansiyeli yüksek


Başbakan Yardımcısı Elvan, "Evet Mersin bir sanayi kenti, ticaret kenti, bir deniz şehri ama aynı zamanda da önemli bir tarım kenti. Tarımsal alanda inanılmaz bir potansiyeli var." dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret ederek, kent hakkında bilgi aldı.

Elvan, yaptığı konuşmada, Mersin'de tarım potansiyelinin değerlendirilmesi, hayvancılık alanında ilave neler yapılabileceği, tarım alanındaki potansiyelin nasıl harekete geçirilebileceği konusunda Bakan Çelik ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, bu çerçevede kendisinin kente geldiğini söyledi.

Bugünkü programlarda tarım ve hayvancılıkla ilgili konuların daha detaylı değerlendirileceğini anlatan Elvan, şöyle devam etti:

"Evet Mersin bir sanayi kenti, ticaret kenti, bir deniz şehri ama aynı zamanda da önemli bir tarım kenti. Tarımsal alanda inanılmaz bir potansiyeli var. Hangi tarafa bakarsanız bakın, ister bitkisel üretime bakın, ister hayvancılığa bakın Mersin'in Türkiye sıralamasında önlerde yer aldığını görüyorsunuz. Birçok üründe birinciliğini koruyan bir ilimiz. Dolayısıyla bu alanlarda neler yapabiliriz, verimliliğimizi nasıl ve ne şekilde artırabiliriz, çiftçimizin cebine girecek olan parayı, ekonomik durumlarını nasıl daha fazla güçlendirebiliriz, firmalarımızın, çiftçilerimizin rekabet güçlerini nasıl ve ne şekilde artırabiliriz, bunların hepsini konuşacağız."

"Çok gözardı edilse de turizm açısından da son derece önemli bir şehir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de yoğun bir şekilde bölge toplantıları yaptıklarını anımsatarak, bu kapsamda kentleri ziyaret ederek bitkisel ve hayvansal üretimi yerinde gözlemlemeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Mersin'e de bu kapsamda geldiklerini belirten Çelik, "Mersin birçok özelliği olan şehrimiz. Bir huzur ve kardeşlik şehri her şeyden önce. Aynı zamanda tarım potansiyeli de yüksek olan bir kent. Çok gözardı edilse de turizm açısından da son derece önemli bir şehir. Bu yönüyle Mersin'de olmaktan son derece memnunum." dedi.

Vali Özdemir Çakacak ise ziyaretlerinden dolayı Elvan ve Çelik'e teşekkür etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu