Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kula kulluk etmeyin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kula kulluk etmeyin"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan söylüyorum, Pensilvanya'daki zat ve onun peşinden gidenlere sesleniyorum; 'Kardeşlerim şu aklımızı lütfen kiradan kurtaralım, bizim dinimizde kula kulluk yok, sadece Allah'a kulluk var.' Ama maalesef kula kul olanlar kayıpta, Hakk'a kul olanlar kazançta. Bunu göreceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ana muhalefet partisinin genel başkanlık koltuğu boştur

09.04.2016    türkiye, günün başlıkları    

[Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ana muhalefet partisinin genel başkanlık koltuğu boştur]
Fotoğraf: AA/Ahmet Bolat

ilgili haberler

['Kişiliğin temelleri okul öncesi dönemde atılıyor']

'Kişiliğin temelleri okul öncesi dönemde atılıyor'

['Kılıçdaroğlu millete de hakaret ediyor']

'Kılıçdaroğlu millete de hakaret ediyor'

['Eğitim otizmin tek çıkar yolu']

'Eğitim otizmin tek çıkar yolu'

[Şehit Binbaşı Karaman son yolculuğuna uğurlandı]

Şehit Binbaşı Karaman son yolculuğuna uğurlandı

[Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine taziye telgrafı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine taziye telgrafı

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu Belediyesi'nin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilçeye ve İstanbul'a kazandırılan 29 farklı eserin hayırlı olmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2003 yılından bugüne kadar sadece Vakıflar Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla ülke genelinde 4 bin 500 tarihi eserin restorasyonu gerçekleştirildi. Eskiden yılda 5-10 restorasyon yapılırken biz bunu yılda 500'e kadar çıkardık. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da TİKA ve Diyanet Vakfı gibi kurumlarımız aracılığıyla ecdadımızın emanetlerine sahip çıkıyoruz." dedi.

Erdoğan, "ABD'de Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezinin açılışını yaptık. Hamdolsun, adeta bizim için gurur abidesi oldu. O açılışa Kanada'dan arabalarıyla yola çıkıp, 12 saatlik mesafeden gelen kardeşlerimizi gördüm. Çok daha anlamlısı, orası artık ABD'deki dünya Müslümanlarının bir merkezi haline geldi."diye konuştu.

'Dünya 5'ten büyüktür'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne diyoruz, dünya 5'ten büyüktür. Dünyada 196 ülkenin kaderini BM Güvenlik Konseyindeki 5 tane daimi üyenin iki dudakları arasına mahkum edemeyiz. O, 1. Dünya Savaşı'nın şartlarıydı. Artık BM'nin şu andaki işleyişinin reforme edilmesi lazım ve bu 5 ülke içinde bir tane Müslüman ülke yok, tamamı Hristiyan, gayrimüslim. Bunlardan oluşuyor. Artık BM'nin şu andaki işleyişinin reforme edilmesi lazım ve bu 5 ülke içinde bir tane Müslüman ülke yok, tamamı Hristiyan, gayrimüslim. Bunlardan oluşuyor. Nedir bu yaklaşım? Adil mi? Değil. Adil bir dünya arıyoruz, adil bir dünya için mücadele ediyoruz. Tüm uluslararası toplantılarda bunu gündeme getiriyoruz. Dünya 5'ten büyüktür. Öyleyse tüm kıtaların temsil edildiği, inanç gruplarının temsil edildiği bir BM Güvenlik Konseyine insanlığın ihtiyacı vardır. Terörün ve teröristin iyisi kötüsü olmaz. 'Hepsiyle aynı şekilde mücadele edilmeli' diyoruz. 'Mülteciler mazlumdur, onlara sahip çıkın, bağrınıza basın' diyoruz. 'Dünyanın bir tarafında insanlar açken öteki tarafında bunca israf kabul edilemez' diyoruz. 'Çevre meselesi önemlidir ama sorunun kaynağı gelişmiş ülkelerken, çözümün tüm yükü geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelere yüklenemez' diyoruz. 'Temel hak ve özgürlükler sadece belirli kesimler için değildir, herkesin hakkıdır. Adil olun, merhametli olun' diyoruz. Velhasıl her konuda tarihimizin bize yüklediği sorumluluğu uygun şekilde milletimizin, kardeşlerimizin ve tüm insanlığın sesi olarak kabul ediyor ve davet ediyoruz. Biz bunları söyledikçe, böyle davrandıkça karşımıza çok enteresan, çok garip ittifaklar, tehditler, tuzaklar çıkıyor.

 'Hani terörle ortak mücadele içindeydik?'

"Bir yandan terör örgütleri, diğer yanda da onların hedefi durumunda olan Türkiye var ama bakıyorsunuz dünyanın anlı şanlı ülkelerinin kimi açıktan kimi gizli saklı terör örgütlerinin yanında, arkasında, sağında, solunda duruyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Şair diyor ya hani, 'Mektup yazdım Hasan'a, ha Hasan'a, ha sana.'  Biz de bunlara diyoruz ki 'Sizin yardım ettiğiniz örgüt terör örgütü, ha PKK, ha PYD, ha DHKPC, farkı yok. Bunlar aynı gövdenin dalları, kök aynı, gövde aynı iken dal farklı diye nasıl bu diğeri gibi değil terör örgütü sayılmaz' dersin. İşte Ankara'da canlı bomba eylemi yapıp masum insanları katleden teröristin resmi, sizin yere göğe sığdıramadığınız o örgüt poster yapıp kendi kontrolündeki yerlerde duvarlara asıyor. PYD'ye terör örgütü demiyorsan o zaman Ankara'daki eylemi de terör saldırısı olarak görmüyorsun demektir. Bu sakat mantığın sonu Brüksel'deki eylemin, Paris'teki eylemin, yarın Allah göstermesin Londra'daki, New York'taki eylemlerinde terör saldırısı olarak görülmemesine kadar çıkar. Hani terörle ortak mücadele içindeydik? Biz daha kimin terör örgütü olduğu konusunda anlaşamıyorsak ortak mücadeleyi nasıl vereceğiz? Bakınız biz bütün samimiyetimizle DAİŞ, El Kaide, Boko Haram, El-Şebab gibi yüce dinimizi istismar eden tüm örgütleri terör örgütü olarak görüyor, bunların İslam'la en küçük bir ilgileri olmadığını söylüyoruz. Çünkü bizim dinimiz İslam barış dinidir. Silm; Arapça barış kelimesinden türemiştir İslam. Kimse İslam'a terörü yakıştıramaz."

"Karşımızdaki zat, öylesine seviyesiz, öylesine rüsva ki"

Hazreti İbrahim ateşe atıldığında, onun için su taşıyan karıncanın amacının safını belli etmek olduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yanan zulüm ateşine bin damla değil, gönlümüzün ve kucağımızın alabildiği kadar sevgi, merhamet, insanlık suyu taşıyarak, bu mücadeledeki yerimizi aldık, alıyoruz. Bundan daha büyük şeref olabilir mi? Türkiye işte böyle bir tarihi dönemin içinden geçerken, öyle birileri var ki edepsizlikleri, pişkinlikleriyle adeta milletimizle alay ediyorlar. Ben bu meseleleri konuşmaktan, bu tür tartışmaların içinde olmaktan inanın hicap duyuyorum. Ama gözümüzün önünde insanlara, üstelik bu son olayda bir hanımefendiye böylesine galiz bir şekilde hakaret edilmesi, böylesine alçakça saldırılması karşısında da susamayız, bu bize yakışmaz. Çünkü biz haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğuna inanıyoruz.

Bu meselenin Cumhurbaşkanlığı makamıyla, Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığıyla bir ilgisi yoktur. Bu bir insanlık sorunudur. Fakat karşımızdaki zat, öylesine seviyesiz, öylesine rüsva ki bir noktadan sonra onu muhatap almak, millet adına bizi de insanlığımızı da sorgulayacak noktaya getirir. Onların sınırları olmayabilir ancak bizim var. Tamam siyaset nispeten esneklik gerektiren bir uğraştır ama bu da bir yere kadar. Biz eşrefi mahlukat ile belhum adal arasındaki çizgiyi gözetmek mecburiyetindeyiz."

"Bu zatı, kendi haline bırakalım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Artık bizim için ana muhalefet partisinin genel başkanlık koltuğu boştur, sakıttır. Bizim için bu zat yok hükmündedir. Burada aynı zamanda bir seçmen, bir vatandaş Erdoğan olarak konuşuyorum. Kendisi cezai ehliyet sahibi olmaktan çıktığı için ne söylerse söylesin, ne yaparsa yapsın bizim açımızdan mazurdur. Bu şahsın durumu siyasetin konusu olmaktan çıkmış, tıbbın konusu haline gelmiştir. Dedim ya, siyasi sapık. Hani milletimiz böyle durumlar için 'kendi haline bırakın' der ya! Artık biz de malum zat için aynısını söyleyeceğiz. Ana muhalefet partisi ne zaman o koltuğu, siyasi ve insani temsil kabiliyetine haiz birisine teslim ederse, işte o zaman yeniden bir muhataba iktidar partisi de kavuşmuş olur. O güne kadar bu zatı, kendi haline bırakalım. Varsın içinde bulunduğu çukurda, debelenip dursun."

'Kardeşlerim şu aklımızı lütfen kiradan kurtaralım'

Erdoğan, "Buradan söylüyorum, Pensilvanya'daki zat ve onun peşinden gidenlere sesleniyorum; 'Kardeşlerim şu aklımızı lütfen kiradan kurtaralım, bizim dinimizde kula kulluk yok, sadece Allah'a kulluk var.' Ama maalesef kula kul olanlar kayıpta, Hakk'a kul olanlar kazançta. Bunu göreceğiz." diye konuştu.

Muhabir: Fikriye Susam Uyar,Hanife Sevinç,Halil İbrahim Başer,Çiğdem Pala,Sefa Mutlu,İsmail Özdemir

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu