Nüfus müdürlüğü çalışanları sendika kurdu

Nüfus müdürlüğü çalışanları sendika kurdu


Mersin merkezli, e-Nüfus Sendikası (E-Nüfus-Sen) kuruldu. E-Nüfus-Sen Nüfus müdürlüklerinde çalışanları tek çatı altında toplayarak sorunlarına çözüm yolları aramayı amaçlıyor.

e-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart yaptığı yazılı açıklamada, yıllardır farklı sendikalara dağılmış nüfus çalışanlarını tek çatı altında toplamak için sendika kurduklarını belirtti.

Nüfus çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme, mesai hakkı ve nüfus memurluğu olarak isim değişikliği hakkını talep ettiklerini ifade eden Kart, şunları kaydetti:

"Nüfus çalışanları üzerinde yoğun iş yükü varken ek olarak yeni kimliklerin verilmeye başlanması, ayrıca ehliyet ve pasaportun nüfus müdürlüklerine devrinin düşünülmesi iş yükünü daha da artıracaktır. Nüfus çalışanları olarak yıllardır özveriyle yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz. Ancak devletten nüfus çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme, mesai hakkı ve nüfus memurları olarak isim değişikliği talep ediyoruz.

Sendika olarak kamu çalışanlarının da e-sendikacılığa uyarlanıp üyelik ve üyelikten çıkma onaylarını e-devlet üzerinden yapılması hususunda Türkiye'de bir ilk olarak e-sendikacılığa öncülük edip, tüm Türkiye'deki nüfus çalışanlarının sesi olacağız. Nüfus çalışanlarının çalışma yoğunluğu ve şartları çok ağır olduğundan bizim sahada sendikal faaliyet yapmamızı oldukça zorlaştırmaktadır. Sabah başlayıp yoğun şekilde mesai bitimine kadar özveriyle çalışırken, diğer kamu çalışanları gibi sahada etkinliğe ağırlık vermek yerine daha katılımcı ve aktif olabileceğimiz, internet çağının da araçlarını kullanıp sendikacılığa yeni bir çığır açıp haklarımızı savunmak amacıyla faaliyetlerimize başladık."

Kart, amaçlarının kamu çalışanlarının sosyal, ekonomik, özlük haklarını gözetip, nüfus çalışanlarının problemlerine çözüm aramak olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Mustafa Güngör

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu