KİK-NATO işbirliği

KİK-NATO işbirliği


ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Arap bölgesinde çözüm için KİK-NATO işbirliği konusunu değerlendireceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Arap Yarımadası'ndaki sorunların çözümü için KİK ve NATO arasında işbirliği sağlanması konusunu değerlendireceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Bahreyn'in başkenti Manama'da, Riyad'da gerçekleştirilecek ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesi hazırlıkları kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi.

Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın KİK liderleriyle bu kritik dönemde bölgedeki güvenlik ve ekonomiye ilişkin konularda iletişimde olmaya önem verdiğini kaydetti. Güvenlik işbirliğinin artırılması için 6 çalışma ekibi kurulduğunu da anlatan Kerry, "Biz şu anda terörle mücadeleyi, savunma gücümüzü güçlendirmeyi, KİK ülkelerini balistik füzelerden koruma sistemi kurmayı, askeri hazırlığı artırmayı ve siber terörle mücadeleyi kapsayan temel konular üzerine çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kerry, Suriye'deki geçici ateşkes konusunda bazı endişeler olduğunu veAmman ile Cenevre'deki grupların şiddet olaylarını durdurmak için çalıştığını bildirdi. "Çözümün anahtarı iki tarafın da geçiş süreci ve siyasi dönüşüm aşamalarını görüşmek üzere Cenevre'deki müzakere masasına dönmesi" yorumunu yapan Kerry, müzakerelerin Esed rejimi, Rusya ve İran'ın ciddiyetinin testi olacağını ifade etti.

KİK üyesi mevkidaşlarıyla Yemen konusunu da ele aldıklarını aktaran Kerry,ABD'nin Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin 10 Nisan'da tam ateşkes sağlanması ve 18 Nisan'da müzakerelerin başlaması için saldırıların durdurulması konusundaki çabalarını desteklediğini dile getirdi.

Kerry, ülkesinin İran'ın bölge istikrarını sarsma yönündeki faaliyetleri konusunda KİK üyelerinin ortak endişesini paylaştığına vurgu yaparak, "Bahreyn'de konuşlanan ABD 5. Filosu, İran'dan Yemen'e giden silah yüklü bir gemiyi tespit etti. Bölgede provoke edici bu tarz eylemlerin sonlandırılması için çalışmaları sürdüreceğiz." diye konuştu. KİK üyeleri ve ABD'nin, İran'ın füze çalışmalarına ilişkin aynı görüşü paylaştığını söyleyen Kerry, sorunları barışçıl şekilde çözmek için yeni düzenlemelere hazır olduklarını belirterek, İran'dan herkese bu faaliyetleri bırakmaya hazır olduğunu göstermesini istediklerini bildirdi.

Kerry, toplantıda, Riyad'da yapılacak zirvede petrol fiyatlarındaki gerilemenin ışığındaki ekonomik dönüşüm konusunun da ele alınması için anlaştıklarını dile getirirken, Arap Yarımadası'ndaki sorunların çözümü için KİK ve NATO arasında bir işbirliği kurulması konusunu değerlendireceklerini de ifade etti.

- Batı Sahra konusunda Fas'a destek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr de toplantıda, geçen mayıs ayındaki Camp David zirvesinin sonuçları ve ABD'nin KİK üyelerinin herhangi bir dış saldırıya karşı güvenliklerini temin edeceğine dair taahhütleri görüştüklerini söyledi.

"İran komşu ülkelerle ilişkileri normalleştirmek istiyorsa siyasetini değiştirerek bölge ülkelerine müdahale etmeyi bırakmalı, güvenlik ve istikrar çabalarını desteklemelidir. Aksi halde onunla ilişki zor olacaktır." değerlendirmesinde bulunan Cubeyr, toplantıda, İran'ın Yemen'de Husilere ve diğer gruplara silah vermesini, bölge ülkelerine müdahale etmesi ile KİK ülkeleri de dahil bölge ülkelerine patlayıcı sokmasını kınadıklarını ifade etti.

Cubeyr, ABD'li mevkidaşı Kerry ile İran'ın bölge ülkelerine yönelik müdahalelerini püskürtme yolları, Lübnan, Suriye ve Irak'taki zorlukların üstesinden gelme ve terör ile radikalizme karşı ortak çaba konularını ele aldıklarını kaydetti.

Cubeyr ayrıca, "KİK ülkeleri dışişleri bakanları Batı Sahra konusuna ilişkin Fas'ı desteklediklerini, özerk yönetime ilişkin Fas önerisinde devam edilmesi gerektiğini ve bu duruşu zayıflatacak bir adım atılmaması gerektiğini teyit ediyor." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün Irak'ın başkenti Bağdat'ta geçerek resmi temaslarda bulunacağı bildirildi.

Muhabir: Ahmed Abdelsalam Ahmed Nassr, Ayşe Sümeyra Aydoğdu

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu