'Dünya mülteciler için daha fazlasını yapmalı'

'Dünya mülteciler için daha fazlasını yapmalı'


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Dünya, sığınmacılar için daha fazlasını yapmalı" başlığıyla kaleme aldığı makalesi Lübnan'ın üç farklı gazetesinde üç dilde yayımlandı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, makalesinde "Türkiye'nin yürüttüğü bireysel çabaların dışında, uluslararası kuruluşlar gerekli finansmana sahip değil. Ancak şahit olduğumuz uluslararası krizlerden etkilenen insanlar için zaman işliyor. Çok sayıda insan hayatı söz konusu ve eylemsizlik bir seçenek değil. Dünya mülteciler için daha fazlasını yapmalı." dedi.

Aylan bebeğin resmini gördüğünde duyduğu "kahredici acıdan" bahseden Çavuşoğlu, "Bu görüntüden bir şeyler öğrendiğimize ve bizi harekete geçirmek için daha fazla benzeri görüntülere ihtiyaç duymadığımıza inanmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Dünya çapında yol açtığı "şok ve öfkeye rağmen" Aylan bebeğin "trajik ölümünün çok az şeyi değiştirdiğini ve dünyadaki insani krizlerin çoğunun günümüzde çatışmalardan kaynaklandığını aktaran Çavuşoğlu, "Katliam yapan bir katilin, kurbanları arasında ayrım gözetmeden ve acımasızca dış yardımla hedef aldığı Suriye, bunun en açık örneği." olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerinde, "Sadece semptomları hafifletmeyi değil hastalığı iyileştirmeyi" amaçladığını kaydeden Çavuşoğlu, "Resmi yardımlar, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek sayısız hayatı iyileştirmeyi başardı."ifadelerine yer verdi.

Tarihinde ilk kez 23-24 Nisan tarihlerinde İstanbul'un ev sahipliği yapacağı Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Yardım Zirvesine de değinen Çavuşoğlu, "Zirve için Türkiye tercihi tesadüfi değil. Türkiye'nin yürüttüğü başarılı insani yardım politikası ve diplomasi tarihinde bir farkındalık oluşturacak." görüşünü paylaştı.

 

BEYRUT (AA) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu