Gelecekte kanserde artış olacak

Gelecekte kanserde artış olacak


Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, "Gelecekte kanserde artış olacak. En azından Batı toplumlarının sayısına yaklaşacağız. Bu artışın bilincinde olmalıyız." dedi.

 

Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi de olan Gümüş, bir program kapsamında geldiği Bursa'da,  yaptığı açıklamada, kanser hastalığının tedavisiyle ilgili bilimsel çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda bazı çözümler geliştirildiğini söyledi.

Teknolojinin gündelik hayatta daha fazla yer alması, modernleşme ve sanayileşmenin, kanseri artırma ihtimali olabileceğini belirten Gümüş, şunları kaydetti:

"Bu etkileri henüz net olarak söylemek mümkün değil. Birtakım çalışmalar yapılıyor, cep telefonları, çeşitli sinyaller kanser yapıyor mu diye. Teknolojiyi uygun olarak kullandığınızda çok tehlikeli gibi gözükmüyor. Radyasyon ölçümleri yapılıyor. Bunların sağlık açısından tolere edilebilir bir ölçüsü var. Bu noktada yapılan çalışmalar, çok ciddi bir sorun olmadığını gösteriyor ama bu tür etkenlerin kanser oluşturabilmesi için aradan 20-30 yıl geçmesi lazım. Teknolojik gelişmelerle ilgili böyle bir şey varsa da biz bunu 20-30 yıl sonra anlayacağız."

Batı ülkelerindeki insanların kansere daha çok yakalandığını dile getiren Gümüş, "Gelecekte kanserde artış olacak. En azından Batı toplumlarının sayısına yaklaşacağız. Bu artışın bilincinde olmalıyız. Bu artış, doğal bir süreç. İnsanlara 'kanser artacak' dediğimizde, onlar korkabilir fakat bu artış, geçirdiğimiz sürecin bir sonucu. Buna yönelik de tedbirlerimizi almalıyız." dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu