Erdem Sezer yazdı: Çok Acaip Bir Denklem

Erdem Sezer yazdı: Çok Acaip Bir Denklem

  • 05 Nisan 2016 19:50


Köşe yazarlarımızdan Erdem Sezer, Orta doğu ve dünyadaki ülkelerin çıkar ilişkilerindeki karmaşıklığı yazdı.

İşte Erdem Sezer'in yazısı;

 

İnsanlık tarihinin başından beri ihtilafın var olduğu bu topraklarda öyle denklemler kuruldu ki anlayabilmek, tavır alabilmek çok güçleşti. Kırk tilkinin kuyrukları birbirine değmeden dolaştığı ufacık bir odanın adı Orta Doğu.

 

Rusya ve İran, Suriye'de birlikte at koşturdular/koşturuyorlar. Ermenistan meselesinde de Rusya ve İran benzer pozisyondalar. Kazakistan ve Türkmenistan'tan Türkiye'ye, Kuzey Irak'tan Çin'e giden enerji yollarında Azerbaycan ve Türkiye'nin bağlantısının kesilmesi için Ermenistan'ı destekliyorlar.

 

ANCAK!

 

2014'ten bu yana petrol arzının çok fazla artması ve petrol fiyatlarının 26 dolara kadar inmesi sebebiyle, (bu uğurda Amerika göz bebekleri gibi gördüğü petrol yasasını değiştirdi) neredeyse iflas noktasına gelen Rusya ekonomisini kurtaracak, petrol arzını kısıtlamaya yönelik anlaşmaya İran yanaşmıyor.

 

2014'te brent petrolün varil fiyatı 115 dolara kadar çıkmış ve petrol çıkartma maaliyeti 28 dolar olan Rusya'nın ekonomisi çok iyi durumdaydı. 28 doların altına indiği durumda ise Rusya zararına satışlara başladı. Satmayıp depolama gibi durumları da yok çünkü tek gelir kaynakları enerji. Ukrayna ve Suriye'de giriştiği savaş yüzünden ekonomisi iyice çökmüş olan Rusya, düşürülen uçak sebebiyle Türkiye ile de ilişkisini koparınca nefes alamaz oldu. Demem o ki bu anlaşma Rusya için beka meselesi olacak kadar önemli.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başakşehir, Sevilla'yı elinden kaçırdı!
Türkiye
Marmara depreminin gizli kahramanları: Madenciler
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore liderine şaşırtan övgü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu