Umuda yolculuğa 'geri kabul' etkisi

Umuda yolculuğa 'geri kabul' etkisi


Türkiye ile AB arasında sığınmacıların geri kabulüne ilişkin imzalanan anlaşma sonrasında karadan ve denizden yapılan "umuda yolculuk"ta büyük oranda düşüş gözlendi.

 Türkiye ile AB arasında sığınmacıların geri kabulüne ilişkin imzalanan anlaşma sonrasında karadan ve denizden yapılan "umuda yolculuk"ta büyük oranda düşüş gözlendi.

Ayda 15 bini bulan karada yakalanan göçmen sayısı yarı yarıya azalırken, denizdeki umuda yolculuk da 3'te bir oranına indi.

Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta imzalanan Geri Kabul Anlaşmasının yürürlüğe girdiği 20 Mart'tan önceki birkaç günde Ege Denizi'nde yaklaşık 2 bin, Türkiye'nin Edirne'den Antalya'ya kadar olan batı illerinde de 3 bin civarında göçmen yakalandı.

Jandarma ve emniyet güçlerinin yasa dışı göçe karşı Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya gibi ülkenin batı illerinde yürüttüğü faaliyetler kapsamında ayda yaklaşık 15 bin göçmen yakalanırken bu rakam mart ayında yaklaşık 7 bin 500'e düştü.

Bulgaristan ve Yunanistan'a kara sınırı bulunan Edirne ve Kırklareli'nde yaklaşık bin 200, İzmir'de yaklaşık 5 bin, Çanakkale'de yaklaşık 700 göçmen yakalandı.

Denizde 3'te bire düştü
Günde yaklaşık 300 göçmenin yakalandığı Ege Denizi'ndeki hareketlilik de üçte bir oranına düştü.

Geri Kabul Anlaşması sonrasında 20 Mart'ta 31, 21 Mart'ta 233, 22 Mart'ta 61, 25 Mart'ta 41, 27 Mart'ta 429, 28 Mart'ta 258, 29 Mart'ta 83, 30 Mart'ta 119, 31 Mart'ta 60 olmak üzere 12 günde bin 415 göçmen yakalandı.

Mart ayında göçmen sayısı, umuda yolculuğun başladığı günden bu yana ilk kez bir önceki aya göre düştü ve 8 bin 462 olarak gerçekleşti.

Ege ve Akdeniz'de 8 bin 739'u şubat ayında olmak üzere yılbaşından bu yana 22 bin 707 kişi yakalandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu