Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kuran Tilaveti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kuran Tilaveti

  • 04 Nisan 2016 12:18


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin ilk çift minareli camisi olma özelliği taşıyan Amerika Diyanet Merkezi'nin de resmi açılışını yaptı. Akabinde okuduğu Kur'anı Kerim tilaveti ile hem açılışı taçlandırdı hem de bu ana tanıklık eden müslümanları kıraatı ile mest etti.

Amerika'da iki minareli tek cami olma özelliğine sahip cami, 16. Yüzyıl Osmanlı mimari tarzında inşa edildi. Cami mimarisinin en önemli özelliği, merkezi kubbe sistemi kullanılarak mekanda birliğin sağlanmış olması. Bu sayede elde edilen kapalı alanda aynı anda bin 760 kişinin ibadet etmesi mümkün olabilecek. Kapalı alan ve avlu ile birlikte aynı anda üç bin kişinin ibadet etmesi mümkün olabilecek.

Madde ve mana mimarisi Caminin iç tezyinat ve süslemesinde geleneksel motifler kullanılarak özgün örnekler sergilendi. Gelenek-modernizm dualitesine; nonfigüratif, 'abstre resim' sayılan hat sanatına ağırlık verilerek yapılan tezyinatla, 'sadeleşmiş mimari' anlayışta saf Türk-İslam mimarisi çözümü getirilmiş 'madde ve mana mimarisi' birleştirilmiş.

ÇİNİLER TÜRKİYE'DEN

Mihrap üst kısmı ve yan tarafları Türkiye'den getirilen çinilerle süslendi. Mihrabın alınlığında Allah'ın 99 ismini remz eden hayat ağacı figürü bulunuyor.

MİMARİDE SELÇUKLU İZLERİ 

Amerika Diyanet Merkezi, Selçuklu mimari tarzında inşa edildi. Kültür merkezinde başta Amerika'da yaşayan Türkler olmak üzere bütün Müslümanların toplantı, seminer ve konferans gibi ilmi etkinliklerini gerçekleştirebileceği teknik altyapı ve donanım mevcut.

İLK KUR'AN-I KERİM'İ OKUDU

Erdoğan burada yaptığı konuşmasının ardından, açılışını yaptığı külliyede ilk Kuran-ı Kerim'i okudu. Erdoğan musiki makamlarıyla okuduğu Kur'an ile dinleyenin gönlünü fethetti.

 

ABD'deki muhteşem açılış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kur'an tilaveti ile taçlandı

Haber Seyret tarafından gönderildi 4 Nisan 2016 Pazartesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu