İslam medeniyetinin merkezi camilerdir

İslam medeniyetinin merkezi camilerdir


ABD'nin en büyük camisindeki hat sanatı uygulamalarını yapan Hattat Hüseyin Kutlu, "İslam bir medeniyettir ve bu medeniyetin merkezinde camiler olmalıdır." dedi.

ABD'nin Maryland eyaletinde yer alan ve resmi açılışı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ABD'nin en büyük camisinin hat sanatı ustası Kutlu, AA muhabirine hem İslam sanat anlayışı hem de Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi hakkındaki görüşlerini anlattı.

"Üzerinde en çok çalıştığım üç alan; medeniyet, kültür ve sanattır" diyen Kutlu, bir diğer adı da "Amerika Diyanet Merkezi" olan Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi bünyesinde yer alan camideki hat sanatı uygulamalarının ne tür manevi anlamlar içerdiğini dile getirdi.

Hattat Hamid Aytaç'tan hat, Sabahattin Volkan'dan musiki dersleri alan Kutlu, "İslam medeniyetinin merkezi" olarak tanımladığı camileri daha yakın tanıyabilmek için uzun süre imamlık yaptığını ifade etti. Emekli olduğu 2002 yılından sonra İslam medeniyetinin geleneksel sanatları üzerindeki çalışmalarını daha da yoğunlaştıran Kutlu, Türkiye'nin en önemli hattatları arasında yer alıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu