'Evimizin içinde bir melek var'

'Evimizin içinde bir melek var'

  • 02 Nisan 2016 13:49


Otizmliler, "Evimizin içinde bir melek var", "Kızımız bize Allah'ın lütfu" diyen ailelerinin sevgisiyle yaşama tutunuyor, onların desteğiyle aldıkları eğitimlerle hayatın içinde var olmayı sürdürüyor.Aldıkları eğitimlerle normal bireylerle aralarındaki engelleri kaldıran otizmliler, ailelerini ve eğitmenlerini gururlandırarak, bu rahatsızlıkla yüzleşemeyen ailelere cesaret veriyor.

Otizmliler Türkiye'nin birçok yerinde faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde akademik eğitimlerinin yanı sıra müzik ve sporla da ilgilenerek, normal hayata daha çabuk uyum sağlıyor.

Ayakta durmakta dahi zorlanan otizmliler, eğitim sayesinde ayakkabılarını bağlamayı, elbiselerini katlamayı, çatal bıçak kullanmayı öğreniyor.

Özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitimlerine devam eden otizmli çocukların aileleri ve eğitmenleri AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Zeki Cankardeş, 20 yaşındaki kızları Mary'nin otizmli olduğunu 2 yaşında fark ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Uzun süren bir eğitim süreci başladı ve buralara gelene kadar büyük acılar çektik. En büyük sorun eğitimci bulmaktı. Şimdi ise bu eğitimcileri bir arada bulabiliyoruz. Mary, şu an oturabiliyor. Önceden onu yerlerden topluyorduk. Kızımız yüzüyor ve pinpon oynuyor, bunlar 15 yıl önce hayal bile değildi. Kızımıza bu teşhis konulduğunda annesi 6 ay boyunca sürekli ağladı. 'Bu nasıl olur, neden biz?' dedik. Otizmin ne olduğunu bilmiyorduk. Şimdi evimizin içinde bir melek var. Onun sayesinde bir duyumuzun eksik olduğunu gördük."

"Kızımız bize Allah'ın lütfu"
Kızlarının kendilerine Allah'ın bir lütfu olduğunu dile getiren Cankardeş, otizmli bireyle yaşamanın ayrıcalıklı olduğunu kaydetti.

Zeki Cankardeş, otizmli çocukların tek eksiğinin iletişim olduğunu kaydederek, "Yaratan Allah'tır. Bugün büyük bir mutluluk içindeyiz. 18 yıldır uğraşıyoruz, hocalarımız bizden daha iyi davranıyor. Mary'nin gelecekte milli bir sporcu olmasını istiyoruz. Otizmli çocuğu olan ailelere sesleniyorum; 'Evinizin içinde melekler var. Bunlar bizlere özel olarak verildi. Bunu bir fırsat bilip, maddi duygulardan sıyrılın.' Allah bana Mary'i sevdirdi." diye konuştu.

"Otizmli çocuklar için en önemli şey; sevgi ve eğitim"
Otizmli 23 yaşındaki Can'ın annesi Arzu Yıldırım ise otizmi ilk fark ettiklerinde ne yapacakları konusunda yanlış yönlendirildiklerini dile getirdi.

İnkar sürecinden sonra eğitim için ne yapılacağı konusuna eğildiklerini anlatan Yıldırım, "Çocuklarımız için en önemli şey; sevgi ve eğitim. Aileler geçmişi çok fazla sorgulamasın ve geleceği de düşünmesin. Çocuklarıyla anı yaşasın. Çocuklar o sevgiyi hissedince geri dönüşler hep güzel oluyor. Can'da bir sürü artılar gördük. Artık rahatlıkla dışarı çıkabiliyor ve beraber yemek yiyebiliyoruz. Biz vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

"Çocuklara acımayın, yardımcı olun"
Otizmli çocuklara spor eğitimleri veren beden eğitimi öğretmeni Erbil Çamlı ise "Toplumdan ricamız bu çocuklarımızı oldukları gibi kabul etmeleridir. Olumsuz davranışlarına daha anlayışlı karşılamalılar. Onlara acıyarak değil, yardımcı olma isteğiyle bakarsak çok daha büyük adımlar atarız." dedi.

 

İSTANBUL (AA) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu