Yer kabuğunun altında dev okyanus...

Yer kabuğunun altında dev okyanus...


Bilim insanları, yer kabuğunun yüzlerce kilometre altında bir okyanus buldu. 2.7 milyar yaşındaki okyanusta, dünyadaki okyanusların 3 katı kadar su bulunuyor

Fransız, Alman ve Rus bilim insanları, yer kabuğunun derinliklerinde dev bir okyanus keşfettiklerini açıkladı. Nature isimli bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre bu gizli okyanus, dünya yüzeyinin 410 ile 660 kilometre altında keşfedildi. Dünyadaki kayaç katmanların henüz yeni yeni oluşmaya başladığı Arkeyan Devir'den kaldığı belirtilen okyanusun 2.7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

NASIL OLUŞTU?
Rusya merkezli haber sitesi Sputink'te yayımlanan araştırmaya göre, bu yeni keşfedilen okyanusta dünyadaki okyanuslarda bulunan suyun yaklaşık 3 katı kadar su rezervi bulunuyor. Nature dergisindeki makalede, yer altı okyanusunun oluşum şartlarından da bahsedildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, söz konusu okyanusun oluştuğu dönemde ve bölgede, yüksek basıncın yanı sıra bin 530 santigrat dereceye ulaşan ısı etkisini gösteriyordu. Yer altı okyanusundaki suyun, kristal minerallerin içine hapsolmuş biçimde bulunduğu kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu