O üniversitede 50 yıllık Mescid kapatıldı

O üniversitede 50 yıllık Mescid kapatıldı


Berlin Üniversitesi'nde 50 yıldır kullanılan Mescidin 14 Mart itibarıyla kapatılması sonrası, öğrenciler Cuma Namazı'nı üniversitenin bahçesinde kılıyor.

Müslüman öğrenciler Cuma Namazı'nı eda etmek için üniversitenin ana binasının arkasında bulunan bahçede toplanıyor. Buradaki çimlere serdikleri karton ve seccadeler üzerinde oturan ve hutbeyi dinleyen öğrenciler daha sonra Cuma Namazı'nı kılıyorlar.

Üniversitedeki 4 Müslüman derneğinden biri olan Yemenli Öğrenciler Derneğinden Hashem Al-Kuhlani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite yönetiminin kararını değiştirmediğini ve daha önceki argümanları öne sürerek Cuma Namazı için tahsis edilen spor salonunu ve Mescidi kapalı tuttuğunu söyledi.

"Biz buna alternatif olarak dışarıda, bahçede namaz kılıyoruz. Bir şeyler değişene kadar dışarıda namaz kılmaya da devam edeceğiz” diyen Al-Kuhlani, üniversite yönetimiyle her zaman görüşmeye hazır olduklarını yineledi.

Geçen hafta öğrencilerin Cuma Namazı'nı yağmur altında yine bahçede kıldığını ifade eden Al-Kuhlani, “Biz üniversitenin rektörüne tüm teklifleri sunduk ve tüm kapıları açtık tuttuk. Şimdi biz üniversite yönetiminden sadece bir kapıyı açmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Müslüman öğrencilerin vakit namazlarını da kimseyi rahatsız etmeden ve engellemeden üniversitenin çeşitli yerlerinde kıldıklarını anlatan Al-Kuhlani, şu anda üniversitenin sömestir tatilinde olduğunu, 2 hafta sonra yeni dönem başladığında yüzlerce kişinin bahçede namaz kılacağını söyledi.

MÜSLÜMAN DERNEKLERİNDEN TEPKİLER

Berlin İslam Federasyonu Genel Müdürü Mustafa Özdemir de Berlin Teknik Üniversitesinden önce Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde Essen ve Dortmund üniversitelerinde de Mescidlerin kapatıldığına işaret ederek bunu doğru bulmadığını söyledi.

Berlin’deki üniversite yönetiminin anayasadan doğan bağımsızlık ilkesinden yola çıkarak her dine karşı eşit mesafede olunması gerektiğini öne sürdüğünü ifade eden Özdemir, burada üniversite yönetiminin anayasayı yanlış yorumladığını kaydetti.

Aynı zamanda avukat olan Özdemir, “Almanya laik değil, seküler bir ülkedir. Alman Anayasası özellikle dini cemaatleri ve insanların ibadet etmesini koruma altına alıyor”dedi.

Üniversite çevresinde bir caminin bulunmamasından dolayı mescidin kapanmasının öğrenciler için sıkıntılı bir durum teşkil ettiğini vurgulayan Özdemir, "Berlin Teknik Üniversitesinin 50 yıllık bir geleneğini ortadan kaldırmasına bir anlam veremiyoruz" ifadesini kullandı.

Almanya'da birçok üniversitenin Mescidleri kapatmasının düşündürücü olduğunu vurgulayan Özdemir, bunun tüm Almanya’da yaygınlaşabilecek bir durum gibi göründüğünü söyledi.

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici de ibadet yerlerinin kapatılmasına hoş bakmadıklarını ifade etti.

Kesici, üniversitenin öğrencilere ibadet ihtiyacını karşılamak için imkan sunmasının iyi olacağını kaydetti.

Berlin Teknik Üniversitesinin yönetimi, 14 Mart'tan itibaren mescidin kapatılacağını ve spor salonunda Cuma Namazı kılınmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Rektörlük, üniversitenin kamu kurumu olarak tarafsız kalması gerektiğini öne sürmüştü.

Bunun üzerine üniversitedeki 4 Müslüman derneğinin temsilcileri, bir hafta içinde mescidin kapatılmaması için yaklaşık 600 imza toplayarak yönetime sunmuş fakat karar geri alınmamıştı.

Almanya’da son dönemde Essen, Dortmund, Darmstadt ve Berlin'deki diğer üniversitelerde de bazı Mescitler kapatıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu