Erdoğan cebimize 30 dakikada 10 Milyar Dolar koydu

Erdoğan cebimize 30 dakikada 10 Milyar Dolar koydu


Erdoğan cebimize 30 dakikada 10 Milyar Dolar koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk Telekom'un 175.yıl etkinliğinde 'Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G'yi konuşuyor. 4G'yle hiç zaman kaybetmeyelim' şeklindeki ifadeleri sonrasında yaşanan gelişmeler Türkiye'nin cebine 30 Milyar TL koydu...

 
Hatırlayacak olursanız; Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Telekom'un 175.yıl etkinliğinde "Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G'yi konuşuyor. 4G'yle hiç zaman kaybetmeyelim" demiş ve o konuşmadan sonra 5G teknolojisine imkan verecek şekilde 4.5 ihalesi yapılmıştı.
 
O konuşmada gözden kaçan bir detay daha vardı. Konuşmasına "Buraya gelirken kısa bir brifing aldım" diye başlamıştı Erdoğan. Ve o brifing ile Türkiye'yi dünyanın bir parçası yapacak girişimin talimatını verdi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'na göre 10 Milyar Dolar cebimizde kaldı. Erdoğan'ın o brifingi kimden aldığı henüz açıklanmadı. Daha önemlisi ise o brifingi anlayıp gereğini yapmaktı. Bunu da Erdoğan yaptı ve ülkenin cebine 30 Milyar TL koydu.
 
 
İKİ BEDEN BÜYÜK GİYERDİK
4.5G'nin ve 5G'nin teknolojik olarak ne anlama geldiğini ve nasıl 10 Milyar Dolar yani 30 Milyar Türk Lirası'nın cebimizde kaldığını şöyle anlatayım: Bu ülkede tek çocuklu ya da çocukları arasında çok yaş farkı olan aileler evlatlarına gömlek vs. alırken seneye giymesi için bir-iki beden büyük alırlardı. Çocuklar içine anca sığdıkları gömleği sadece bir kaç ay giyer ve artık küçük geldiği için gömlek başkasına vermek zorunda kalınırdı. Çok çocuklu aileler ise en büyüğünden en küçüğüne kadar aldığı gömleği sırayla çocuklarına giydirir, en küçüğe gelince artık gömleğin giyilecek bi yanı da kalmazdı ama küçük olan yokluk, yoksulluk nedeniyle eski gömleğe mecburen katlanırdı.
ÜSTÜMÜZE ÇOK YAKIŞACAK
İşte 4.5G de tıpkı bir-iki beden büyük gömlek gibi, Türkiye'yi kısa bir süre sonra artık işimize yaramayacak olan 4G'ya yapılacak yatırımdan kurtardı. Üstelik büyüme çağındaki bir Türkiye'nin üzerinde hiç de bol durmadı, aksine Turkcell ve diğer operatörlerin hızlı adaptasyonu ve geleceği görmeleri nedeniyle büyük yatırımları ile Türkiye'ye çok yakıştı. En güzeli de 3G gibi kullanıp atılmasına gerek yok çünkü 4.5G teknolojisi esnek kumaştan yapılmış bir gömlek gibi, ihalenin spektrum özelliği nedeniyle Türkiye ne kadar büyürse, hangi teknolojik seviyeye gelirsek gelelim kurulan alt yapı da ona uyum sağlayabilecek. Türkiye'ye bugüne kadar küçük kardeş muamelesi yapanlar ise çöpe attıkları teknolojinin yanı sıra ellerinde o eski teknolojiye uygun olarak üretilen televizyonundan cep telefonuna ne kadar elektronik alet varsa artık bize kakalayamayacak. Teşekkürler Erdoğan.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK İdlib’e saldırı hazırlığında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Diktatör Trump'a karşı omuz omuza

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu