Dünyanın Fonu Vergisiz Adalarda

Dünyanın Fonu Vergisiz Adalarda


Dünyanın en büyük fonları, Büyük Britanya’ya bağlı Cayman Adaları, Britanya Virgin Adaları, Jersey ve Bermuda gibi “vergi cennetlerine” akıyor

“Finansal Gizlilik Endeksi” (FSI) 2015 verilerine göre tüm dünyada  yaklaşık 21 ila 32 trilyondolar arasındaki finansal varlık ya oldukça düşük  vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen ülkelerde tutuluyor.

Diğer bir değişle bu finansal varlıklar mevcut vergi sistemlerinin  dışına çıkartılarak alternatif vergi cennetlerine yönlendiriliyor. Her yıl 1 ila  1,6 trilyon doların ise yine bu vergi cennetleri üzerinden aklandığı tahmin  ediliyor. Alternatif vergi cennetleri içerisinde Büyük Britanya’ya bağlı Cayman  Adaları, Britanya Virgin Adaları, Jersey ve Bermuda gibi adalar öne çıkıyor.

Örneğin Cayman Adaları yaklaşık 1,4 trilyon dolar varlıkla dünyanın  altıncı büyük bankacılık merkezi durumunda. Adalardaki toplam 11 bin fon şirketin  toplamda 2,1 trilyon dolar hacminde net varlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

Toplam yüz ölçümü 259 kilometre kare olan bu adalarda yaklaşık 200  banka ve 95 bin şirket kayıtlı. Cayman Adaları’nda yerleşik şirketlerden gelir  vergisi alınmazken, hükümetin ana gelir kalemini ise dolaylı vergiler  oluşturuyor. Cayman Adaları finansal hesapların gizliliği konusunda dünyada  beşinci sırada yer alıyor. Diğer bir değişle diğer ülkelerin Cayman Adaları’ndaki  bankacılık işlemlerine ilişkin bilgileri edinmeleri kolay değil.

Yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı  “Britanya Virgin Adaları”nda ise  yasal düzenlemeler çerçevesinde kurumsal gelir vergisi ödenmezken sadece kağıt  üzerinde kurulan şirketler üzerinden işlem yapmak mümkün. Uluslararası  yatırımcılar “paravan şirketler” üzerinden varlıklarını bu adalara rahatlıkla  aktarabiliyor.

VİRGİN ADALARI TRANSİT ÜLKE

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) 2013  verilerine göre Britanya Virgin Adaları en çok doğrudan yatırımın (FDI) yapıldığı  4. aynı zamanda en çok doğrudan yatırım yapan 6. ülke durumunda. Bu da yaklaşık  153 kilometrekare yüz ölçümü olan adaların para akışında “transit ülke” durumunda  olduğunu gösteriyor.

Jersey adası ise İngiltere’nin başkenti Londra’nın yaklaşık 135  kilometre güneyinde yer alıyor. Yaklaşık 100 bin nüfuslu Jersey, özellikle  İngiltere’de yerleşik şirketlerin fonlarını aktardığı en önemli vergi  cennetlerinden birisi olarak biliniyor. Jersey’de bireysel gelir vergisi yaklaşık  yüzde 20 seviyesinde olmasına rağmen, şirketler için kurumsal gelir vergisi yüzde  sıfır. Finansal hizmet sağlayan şirketler için ise vergi oranı sadece 10  seviyesinde. Her ne kadar son dönemde Jersey üzerinde Ekonomik Kalkınma ve  İşbirliği Teşkilatı (OECD) Ortak Raporlama Standardı’nı (CRS) uygulanması  konusunda baskı artmış olsa da, ada halen bankacılık bilgilerinin gizliliği  konusunda dünyada 16. sırada yer alıyor.

Yaklaşık 53,2 kilometrekare alana sahip 65 bin nüfuslu Bermuda  adasında ise kurumsal gelir vergisi, sermaye kazanç vergisi, alım satım vergisi,  katma değer vergisi ve sermaye transfer vergisi uygulanmıyor. Adada sadece  çalışanlardan vergi alınıyor. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian,  ocak ayında Google’ın Bermuda’da üzerinden yaklaşık 30 milyar sterlin kar elde  ettiğini öne sürmüştü. Yine aynı haberde İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar  Parti üyelerinin Bermuda’nın AB’nin “kara listesinden” çıkarılması için lobi  yaptığını iddia edilmişti.

'İNGİLTERE GİBİ ÜLKELER VERGİ CENNETLERİNDEN FAYDALANIYOR'

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan merkezi Zürih'te  bulunan hukuk şirketi Anaford’un Danışmanı Peter Cotorceanu, “Cayman gibi bazı  adalarda vergi yönetmeliklerine göre gelir vergisi ödenmesi gerekmiyor.” dedi.

Cotorceanu, “Politikacılar vergi cennetlerinden hoşlanmadıklarını  söylese de aslında İngiltere gibi ülkeler vergi cennetlerinden faydalanıyor.  Örneğin Cayman adası yurt dışı yatırım fonları açısından son derece önemli bir  yer. Çünkü fon şirketleri bu adada yatırımları için vergi ödemiyor.” şeklinde  konuştu.

İngiltere’de yerleşik çok sayıda finans şirketinin bu adalarda  karmaşık şirket yapıları kurduğunu belirten Cotorceanu, “Hatta İngiltere’nin  emeklilik fonları bile Cayman adasına yatırım yapıyor.” dedi.

Merkezi Londra'da bulunan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın  Uluslararası İlişkiler Direktörü Katy Wright ise, “Farklı yasal sistemlerinden  dolayı bu adalar vergi cennetleri olarak adlandırılıyor. Finansal düzenlemeler  varlıklı insanların paralarını paravan şirketler kurarak bu adalara aktarmasına  izin veriyor.” dedi.

Vergi cenneti adalarda kurulan “paravan şirketlerin” asıl sahiplerinin  bile bilinmediğini belirten Wright, “Bu uygulamalar aslında yasa dışı değil.  Sadece adaletsiz. Bu şekilde zenginler vergi ödemekten kaçınabilirken, fakirler  vergi ödemek zorunda kalıyor.” şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu