Zenginleştikçe şişmanlıyoruz  !

Zenginleştikçe şişmanlıyoruz !


İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ekonomik gücün yükselmesinin, geniş yelpazeye sahip gıda sektörüne yönelik tüketimi ve obez olma oranını arttırdığını söyledi.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, yaptığı açıklamada, ailelerin ekonomik seviyelerinin yükselmesiyle alım gücünün artması ve teknolojinin gelişmesinin, çocukların hareketsiz yaşam sürmesine neden olduğunu, bunun da obeziteyi artırdığını söyledi.

Türkiye'de obezitenin her geçen gün arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Ekonomik gücün artması, geniş bir yelpazeye sahip gıda sektörüne yönelik tüketimi artırıyor, dolayısıyla obez olma oranı da artıyor. İnsanlar zenginleştikçe ihtiyaçlarının yanında isteklerini de alıyor." ifadelerini kullandı.

Hareketsizlik ve fazla tüketim

Alım gücünün artmasının insanları teknolojik ürünlere yönlendirdiğini anlatan Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları hem istedikleri her ürünü dilediği kadar tüketiyor hem de teknolojik ürünlere olan bağımlılık nedeniyle hareketsiz yaşam sürüyor. Böylece obezite her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor." diye konuştu.

Teknoloji ile ekonominin gelişmesinin, fast food ve saklanabilir gıda maddelerinin üretimi ile tüketimini paralel olarak artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Elmacıoğlu, özellikle çocukların bu tarz ürünlerle beslenmesinin vücutta yağ birikimini yükselttiğini, obeziteye davetiye çıkardığını dile getirdi.


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Bosna Hersek'te Suriyelilere yardım kampanyası

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu