Görüntüleri Can Dündar'a Enis Berberoğlu vermiş

Görüntüleri Can Dündar'a Enis Berberoğlu vermiş


Casusluk sanığı Can Dündar, MİT TIR’larına ait görüntüleri kendisine ‘solcu bir vekilin 27 Mayıs’ta getirdiğini’ yazdı. Harekete geçen savcılık, Dündar’ın HTS kayıtlarını inceledi. Aynı gün onunla buluşan kişinin CHP’li Enis Berberoğlu olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Basşavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, 'casusluk' sanığı Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, MİT TIR'larına ait olduğu iddia edilen görüntüleri kimin servis ettiğine ilişkin çok önemli bir delile ulaştı. Savcılık, görüntülerin Dündar'a CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun verdiğine ilişkin bulgu elde etti. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, 7 Haziran genel seçimlerinden hemen önce, 29 Mayıs 2015 günü Cumhuriyet gazetesi manşetinde yayınlanan görüntüleri Dündar'a kimin verdiğini araştırıyordu.


KİTABINDA ANLATTI

Görüntüleri gazetesinde yayınladıktan sonra 'casusluk' suçundan soruşturma başlatılan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Dündar, tutuklanıp Silivri Cezaevi'ne konulmuştu. Burada 'Tutuklandık' adını verdiği bir kitap yazan Dündar, görüntülerin kendisine getirilişini şu cümlelerle anlatmıştı: “27 Mayıs Çarşamba günü öğleden sonra solcu bir milletvekili dostum getirdi görüntüleri. 'Merak ettiğin şey bu flash diskin içinde' dedi..."

HTS KAYITLARI UYUŞTU

Kitaptaki bu ifadeler üzerine Başsavcılık, üzerinde yayın yasağı bulunan görüntüleri Can Dündar'a ulaştıran 'ulağın' peşine düştü. Dündar'ın cep telefonuna ait HTS kayıtları mercek altına alındı. İnceleme sonucu, Dündar'ın 27 Mayıs 2015 günü öğleden sonra 14:32'de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'yla görüştüğü ortaya çıktı. Berberoğlu'nun telefonunun Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasına çok yakın bir noktadan sinyal verdiği tespit edilirken, Dündar'ın telefonunun da Berberoğlu'na çok yakın bir noktadan sinyal vermesi dikkat çekti. Bu verileri şüpheli bulan savcılık, bu tespiti Dündar hakkında açılan davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bildirdi.
 

CHP'ye mesaj mı

Can Dündar'ın, geçtiğimiz günlerdeki duruşmadan kısa süre önce, görüntülerin kendisine solcu bir milletvekili tarafından getirildiğini açıklaması, “CHP'ye yönelik bir mesaj mı?" sorularına yolaçtı. Savcılık, CHP'li vekillerin de bu mesaj sebebiyle duruşmaya yoğun ilgi gösterdikleri ihtimali üzerinde duruyor. Dündar'ın 25 Mart 2016 günü İstanbul Adliyesi'nde görülen duruşmasına CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, Bülent Tezcan, Mehmet Bekaroğlu, Mahmut Tanal ve Onursal Adıgüzel katılmıştı. Gizlilik kararı verilen duruşmada salonu boşaltmayarak krize neden olan CHP'li vekiller, yargı sürecini sabote etmiş ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de salonun boşaltılmaması üzerine duruşmayı 1 Nisan'a ertelemişti.
 

Yarın yeniden Çağlayan yolcusu


Paralel örgütün yargı, jandarma ile medya içindeki ayaklarıyla organize edilen ve Türkiye'yi uluslararası alanda 'terör örgütlerine yardım eden ülke' olarak göstermeyi hedefleyen operasyonda MİT görevlileri darp edilmiş, TIR'lara ise el konulmak istenmişti. Sonraki süreçte, kumpasta rol alan savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ile Yaşar Kavalcıklıoğlu hem tutuklandı hem de meslekten atıldı. Baskını yöneten dönemin Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Baskın sırasında çekilen ve üzerinde yayın yasağı bulunan görüntüler ise 7 Haziran genel seçimlerinden kısa bir süre önce 29 Mayıs'ta Can Dündar'ın yönettiği Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı. Hakkında başlatılan 'casusluk' soruşturması kapsamında bir süre tutuklu olarak Silivri Cezaevi'nde kalan Dündar, Anayasa Mahkemesi'nin 'ifade özgürlüğü ihlali' şeklindeki içtihadı sonrası serbest kalmıştı. Dündar'ın yargılandığı davanın 2'nci duruşması yarın Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.

 

 

 

 

Yeni Şafak 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu