İstifa edene işsizlik maaşı geliyor

İstifa edene işsizlik maaşı geliyor


İşsizlik maaşı almak kolaylaştırılacak, ödemeler artırılacak. Bu maaşa hak kazanmak için aranan 'işten atılma zorunluluğu' da kaldırılacak.

İşsiz kalanlara ödenen maaşta yeni dönem başlıyor. Hem işsizlik maaşı almanın kolaylaştırılması hem de ödemelerin artırılması için çalışma yapılıyor. İşsizlik maaşına hak kazanmak için aranan işten atılma zorunluğunun da kaldırılması gündemde. Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) son yapılan Genel Kurulu'nda karar alındı.

2 BİN LİRA MAAŞ
Mevcut sistemde, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alıyor. İŞKUR'un çalışmasına göre; işten ayrılmadan önce son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresinin 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartının da 100 güne çekilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor. İşsizlik maaşı bağlanırken son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazanca bakılıyor. Kazancın yüzde 40'ı kadar maaş ödeniyor. Ancak bağlanacak maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini aşamıyor. Bu tutarın kademeli olarak artırılması formülü üzerinde duruluyor. Sosyal güvenlik uzmanları, işsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak bin 500 liraya, sonrasında ise 2 bin liraya çıkarılabileceğini belirtiliyor.

YENİ BİR SİSTEM
Çalışmalarda işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor. Yeni sistemde işsizlik maaşı kişi adına yatan prime göre belirlenecek. Yüksek maaşla çalışan daha fazla işsizlik maaşı alabilecek.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu