Pusula Doğu Belgeseli - TRT Belgesel

Pusula Doğu Belgeseli - TRT Belgesel


Sosyal medyada adeta bir linç kampanyasına dönüştürülen algı operasyonunda babası gözlerinin önünde şehit edilen ve bu esnada şehadet getirememesi için parmağı kesilen, çocuk yaşında babasına sarılmaktan mahrum bırakılan, büyümeden ihtiyarlayan, bir kız çocuğunun ağzından çıkan yaşadığı travmanın sonucu olan bu cümleler, son yüzyılın en kanlı tiranlarından birisi olan Esed'in kerhen destekçileri ve muhibleri tarafından farklı bir mecraya çekilmiştir. Halbuki belgesel demek gerçekliğin kurgu olmaksızın yansıması demek değil midir?!

Sosyal ağlarda yürütülen PKK'lı, CHP'li ve Paralel hesaplarca desteklenen linç kampanyası ile alakalı olarak TRT Belgesel kanalı resmi twitter hesabı bir açıklama yayınladı. Bu açıklmaya göre:

"Pusula Doğu" belgeseline ilişkin birtakım çevrelerce yürütülmeye çalışılan 'saptırma' konusunda açıklamamadır.

Kamu yayıncılığı bilinci ve sorumluluğu ile hareket eden Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tüm yayınlarını geçmişte olduğu gibi bugün de büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleştirmektedir. Her gün yüzlerce programın üretildiği bu büyük yapı içinde yayınlarla ilgili eleştiriler her zaman olabilir.

Bugün TRT Belgesel kanalında yer alan "Pusula Doğu" belgeselinin fragmanında babası rejim güçleri tarafından öldürülen küçük bir kız çocuğunun söylemleri, çocukları savaşa özendiriliyormuş gibi çarpıtılarak bazı çevrelerce eleştiri odağı olmuştur. Ancak bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez.

TRT her zaman mili ve manevi değerlerimizi gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyerek insanımıza ve ülkemize hizmete devam edecektir." denildi.

 

Sosyal ağlarda gündeme getirilen bölüm 31:30'dan itibaren başlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu