Yenidoğan bebek bakımı konusunda uzmanların tavsiyeleri

Yenidoğan bebek bakımı konusunda uzmanların tavsiyeleri


Tüm yeni annelerin, doğum gerçekleştiği andan itibaren kafasında birçok soru dolaşmaya başlar.

Yenidoğan bebek ve anne arasında ilk bağın kurulması

Bebek ve annenin birbirleriyle kurdukları ilk bağın nasıl kurulduğu çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı ve güvenli olarak dünyaya geldiğinden emin olduktan sonra göbek bağı kesilip, bebeği göğsünüze yatırmak ve karın karına ilk ten temasını hissetmek, sizden bebeğinize ısı akışını sağlar. Sonrasında da onu emzirmeye teşvik eder. Genelde bebekler kendi içgüdüleri ile memeye yönlenir ve sizinde yardımınızla ilk emmeyi başarabilirler. Bu ilk karşılaşma özeldir; anne, baba ve bebek ilk aile bağını burada kurarlar.

Yenidoğan bakımıyla ilgili dikkat etmesi gerekenler  (Doğumdan sonraki 40 gün)

• Yenidoğan bebeği ilk aylarda vücutta taşımak, bebeğin annenin sıcaklığını, nefes ritmini ve süt kokusunu duymasını sağlar. Böylece ebeveynin düzenli ritmi, bebeğin düzensiz ritmi üzerinde dengeleyici etki sağlar.

• İlk günler, bebeğin doğduğu dünyaya alışma sürecidir. Bebeğin, annesinin sıcaklığında ve annesinin onu sık sık emzirmesi ile yenidünyaya adaptasyon sağlaması kolay olacaktır.

• Yenidoğan bebekler ilk günler çok uyuyabilirler. Beslenmeleri için 2-3 saatte uyandırmak ve emzirmek gereklidir.

• Bebeğinizin hassas cildinin tahriş olmaması için sık sık alt temizliğini yapmayı ihmal etmeyin. İlk günler, bebeğinizin altını ılık suda ıslatılmış bir pamukla temizlemek ve göbek bağını kapatmayacak şekilde göbek bağı oyuntusu olan yenidoğan bebek beziyle altını bağlamak çok önemlidir.

• Bebeğinize göbek bağı düştükten sonra her gün banyo yaptırmanız onun rahat uyuması ve büyüyüp gelişmesi için önemlidir.

• Yenidoğan bebeklere, eldiven takmak yerine ucu küt tırnak makaslarıyla bebeğin tırnakları kesmek en doğrusudur. Eldiven takarak, bebeklerin motor gelişimi için önemli olan elini kullanma becerisini engellemiş olursunuz.

Göbek bağı düşmeyen bebekler yıkanabilir mi ?

Bebeğinizin doğum sonrası ilk saatler veya tüm gün boyunca yıkanmadan kalmasının tıbbi açıdan sakıncası değil tam aksine faydası vardır. İlk banyoyu hemen yapmak anne bebek bağının kurulma sürecini bozar, önemli olan ilk emzirmeleri engeller, cildinin hassasiyetini arttırır, nemini azaltır.

Yenidoğan bebeklerde en sık rastlanılan cilt problemleri

Bebeğin cildi oluşumsal, işlevsel ve fonksiyonel açıdan yetişkin cildine göre çok hassas ve korumasızdır. Nemi azdır ve çok çabuk kuruyabilir. Cilt temizliği için kullanılacak ürünlerin bebeğin cildinin 5,5 Ph olan değerini yükseltmeyecek ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Kundaklama

Bebeği kundaklamak, onun ana rahminde hissetmesi için yardımcı olmaktadır. Hastanede de bu şekilde sardıklarını görmüşsünüzdür. Bebek böylece kendini güvende hisseder ve uykuda refleksler ile uyanmasına da engel olmuş olur. Bu refleksler bizim uykuda bir yerden düşüyor gibi hissettiğimiz ile benzerdir. Bebeğinizin bu uykuda sıçramaları 4-5 aylık olunca sona erecektir.

Sallanma

Bebek , karındayken annenin hareketleri bebeğin uyumasını sağlamaktadır. Yani doğduktan sonra da uyutmak için bebeğin sallanmasını sağlamak iyi gelebilir. Eğer bebek sallanmadan uyuyorsa buna alıştırmamanızı da şiddetle öneririz. İlk 4 ay sallanmak isterse sallayın ama sonrasında sallamadan uyutma yollarına geçiş yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu