Evladı Fatihan'dan Türkiye duyarlılığı

Evladı Fatihan'dan Türkiye duyarlılığı


Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın önemli kültür başyapıtlarından birisi olan Vijecnica Kütüphanesi, Ankara ve İstanbul'daki terör saldırıları sonrası ay yıldızlı bayrakla ışıklandırıldı.

BAYRAKLI DESTEK

Saraybosna Belediyesi'nin aldığı kararla, son dönemde terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalan Türkiye ve Belçika'ya destek olmak maksadıyla "Saraybosna'nın hafızası" olarak nitelendirilen tarihi kütüphane binası, iki ülke bayraklarının renkleriyle ışıklandırıldı.

VİJECNİCA KÜTÜPHANESİ

Devleti Ali Osmaniyye'nin 400 yıl idaresinde kaldıktan sonra 1878 yılında Berlin Kongresi'yle Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun hakimiyetine giren Saraybosna'da, 1892 - 1896 yıllarında tarihi Başçarşı'nın yanına Endülüs dönemi mimarisiyle inşa edilen kütüphane, Bosna-Hersek'te yaşayan Boşnak, Sırp, Hırvat ve Yahudilere ait el yazması ve önemli eserlerin de bulunduğu yaklaşık 6 milyon kitap ve arşiv belgelerini barındırıyordu.

HERKES KENDİNDEN HİSSETTİĞİNİN ACISINA DUYARLI

Brüksel'de yaşanan saldırıların akabinde Paris Belediyesi Eyfel kulesinin Belçika bayrağının reklerin Belçika bayrağının renklerine büründüğünü duyurmuştu. Ayrıca Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan bir emirlik olan Dubai'deki dünyanın insan eliyle yapılan en yüksek yapıtı olan Burj Khalifa isimli gökdelen de Belçika ve AB bayraklarına büründü. Bu iki şehirde Türkiye için aynı duyarlılık gösterilmemişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu