İnmede 'damar içi tedavi' ile başarı 2 kat artıyor

İnmede 'damar içi tedavi' ile başarı 2 kat artıyor


Dünyada ölüm nedenleri içinde ilk 3 arasında gösterilen inmede, açık cerrahi yerine damar içine girilerek gerçekleştirilen tedavi yöntemi, başarı şansını yaklaşık 2 kat yükseltiyor.

Ölüm nedenleri arasında ilk 3'te gösterilen inmenin tedavisinde açık cerrahi yerine damar içine girilerek gerçekleştirilen uygulama, başarı şansını yaklaşık 2 kat artırıyor.

Türk Girişimsel Radyoloji Derneği Eğitim Birimi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Erol Akgül,yaptığı açıklamada, özellikle ileri yaşlarda pıhtı ile beyin damarlarının aniden tıkanması ve bu nedenle beynin fonksiyonlarının bir kısmının kaybedilmesinin "inme" olarak tanımlandığını söyledi. 

Erol Akgül, inme gelişen hastalarda damar tıkanıklığına yol açan pıhtının yüzde 60-70 oranında kalpteki problemlerden kaynaklandığını, yüzde 20-30 oranında ise boyundaki damar sertliği ve darlık nedeniyle ortaya çıktığını bildirdi.

"Girişimsel nöroradyoloji önemli avantajlar sağlıyor"

İnme tedavi yöntemlerinin hastalarda mümkün olduğunca erken uygulanmasının hayati önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Akgül, girişimsel nöroradyoloji uygulamalarının tedavide başarının artmasında önemli avantajlar sağladığını bildirdi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile 4,5 saat görüştü
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
"Kalpten kalbe bu aşkı hiçbir güç engelleyemez"

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu